סרטי אימה בקולנוע: כל מה שמפחיד על המסך הגדול

למרבה הצער, ההקרנות המסחריות של בתי הקולנוע בישראל אינן רוויות בסרטי אימה. חובבי הז’אנר נאלצים לבחור בין מספר מצומצם של סרטים שמוצגים על גבי המסך הגדול בכל רגע נתון, או לפנות לאפיקים אחרים: טלוויזיה, סטרימינג ובחלק מהמקרים גם סרטי אימה לצפייה ישירה, רחמנא ליצלן. לכן כל הקרנה של סרטי אימה בקולנוע יכולה להיות סיבה למסיבה, בעיקר כי הקולנוע יכול להעצים את החוויה (כל עוד אין בהקרנה טיינייג’ארים שמרעישים, מפריעים לצפייה או מתעסקים בטלפון שלהם). ברוב המקרים נראה בקולנוע אלה סרטים שזכו להצלחה או עוררו עניין גם במדינות אחרות בעולם, ובאחרים סרטים נידחים או ישנים שלא ברור מדוע ולמה הם מוקרנים. בסקירה הבאה, שתתעדכן באופן שוטף, נציג בפניכם אילו סרטי אימה חדשים יש בקולנוע, אילו סרטים בכלל מומלץ לראות ועל מה אפשר לוותר, או לפחות להמתין עד שיגיע למסך הקטן. 

סרטי אימה בקולנוע (נכון לספטמבר 2022. כתבה מתעדכנת)

ההזמנה The Invitation

בכורה: 8.9.2000

צעירה (נטלי עמנואל, “משחקי הכסוסדרת מהיר ועצבני“), שמתאוששת ממות אימה, מבצעת בדיקת DNA ומגלה על קרוב משפחה רחוק שלא הכירה. היא מוזמנת לחתונה של המשפחה החדשהבאחוזה עתיקה, שם מחוזרת על ידי בעל האחוזה האציל. בהמשך, באופן לא מפתיע, תבין בדיוק מה קורה במשפחה הזו ולמה היא הוזמנה.

מהביקורות הראשונות, למשל זו שפורסמה ב-Ynet, נוצר הרושם שמדובר בסרט בינוני למדי שמנסה לשלב בין הרומן הגותי הקלאסי (שאחד הנרטיבים העיקריים בו הוא צעירה המגיעה לטירה או למבנה עתיק אחר ונשבית בקסמיו של גבר כריזמטי) לבין סוגיות עכשוויות ודי מאוסות של זאנר האימה.

הפקה: ארצות הברית, 2022

The Ultimate Managed Hosting Platform

במאית: גסיקה מ.תומפסון

שחקנים: נטלי עמנואל, תומאס דוהרטי, סטפני קורנליוסן

אורך: 105 דקות

סיווג הורים: PG-13

הערה: הטריילר מגלה קצת יותר מדי מהסרט, כולל כמה מהטוויסטים. לכן אם אתם חושבים לראות את הסאט, אנחנו ממליצים לדלג על הטריילר.

אין מצב Nope

בכורה: 18.8.2022

סרט אימה של גורדן פיל הוא חגיגה לחובבי האימה. פיל, שזכה באוסקר על התסריט של תברחעטור השבחים (שגם ביים) וביים לאחר מכן את אנחנוהמוצלח, פונה הפעם למחוזות המדע הבדיוני – עם הרבה נגיעות של אימה, כמובן. העלילה עוסקת בשני אחים, בחווה נידחת בקליפורניה, שנתקלים בתגלית כלשהי הקשורה לפלישת חייזרים. או כמו שמציינת הכרזה של הסרט: “הכל זה מלמעלה“.

זוהי היצירה השאפתנית, המושקעת והבומבסטית ביותר של פיל עד כה: זה בא לידי ביטוי בתקציב, בצילום ובחלק מהרעיונות (וכן, גם הסרט הזה עוסק באפליה כלפי שחורים, הפעם בעיקר מנקודת מבט היסטורית). לצד הביקורות המצוינות להן הוא זוכה אצל חלק מהמבקרים וההצלחה הקופתית המרשימה (כ-166 מיליון דולר ברחבי העולם עד כה), יש שיציינו שהוא ארוך, מייגע ומאכזב מעט.

הפקה: ארצות הברית, 2022

במאי: גורדן פיל

שחקנים: דניאל קלויה, קיקי פאלמר

אורך: 130 דקות

הגבלת הורים: 14+

יתומה: ההתחלה Orphan: First Kill

בכורה: 28.7.2022

“יתומהמ-2009 הוא, לדעת כותב שורות אלו, אחד מסרטי האימה היותר מוצלחים של העשור ומשהו האחרונים: ולא רק בגלל הטוויסט החביב המתגלה בסופו. זהו פריקוול, שמתרחש לפני עלילת הסרט הקודם ומגלה קצת מעברה של הילדה המסתורית (אממ…).

בתחילת הסרט, משפחה עשירה מתבשרת שבתם הקטנה אסתר עומדת לשוב הביתה, לאחר כמה שנות היעדרות. כמו בסרט הראשון, מהר מאוד מבינים בני המשפחה שיש משהו מוזר ואפילו מאיים. כשהחשדות נגד אסתר עולים, יותר ויותר אירועים מסתוריים מתחילים להתרחש… עד לטוויסט.

הפקה: ארצות הברית, 2022

במאי: וויליאם ברנט בל

שחקנים: איזבל פורמן, גוליה סטיילס, רוסיף סאתרלנד

אורך: 105 דקות

הגבלת הורים: 14+

בלאק פון Blackphone

בכורה: 23.6.22

אחד מסרטי האימה המדוברים והמצליחים של 2022, המבוסס על סיפור קצר של גו היל – שהוא לא פחות מאשר בנו של סטיבן קינג. על מלאכת הבימוי הופקד סקוט דריקסון, שאחרי לכמה מסרטי האימה היותר מוצלחים של השנים האחרונות: “גירוש השדים של אמילי רוז“, “רוח זדוניתולילה מסוכן“.

העלילה מתרחשת בשנות ה-70 ומעמידה במרכזה רוצח סדרתי סאדיסט (איתן הוק), עם מסיכה שמזכירה יותר את ווילם דפו ובלונים שחורים – וכן, אם זה מזכיר לכם קצת את העלילה של זה“, אולי זה לא מקרי. בכל אופן, אותו רוצח כולא במרתף את פיני בלייק בן ה-13, שמצליח בדרך מסתורית לתקשר עם הקורבנות הקודמית של אותו רוצח דרך – ניחשתם נכון – טלפון שחור. התוצאה מסקרנת ומעט קריפית, בעיקר בזכות המשחק המוצלח של הוק.

הפקה: ארצות הברית, 2022

במאי: סקוט דריקסון

שחקנים: איתן הוק, מייסון תמז, גיימס רנסון

אורך: 102 דקות

הגבלת הורים: 16+

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *