תמונות מפחידות רצח: הדרך שלכם לביים סצנת אימה משלכם

תמיד אהבתי לצלם. האמת היא שבשלב מסוים בחיים, בו עסקתי בצילום ובעריכת וידאו, אפילו חשבתי לעשות מזה מקצוע. בסופו של דבר הכוכבים כיוונו אותי למקום אחר, אבל הצילום נשאר תחביב. בכל הזדמנות אני לוקח את הטלפון הנייד החכם שלי – כיאה למאה ה-21, המצלמה כבר תקועה יותר מדי זמן בתוך הארון, כאחסון – ומנסה לצלם. נופים, אנשים וגם אובייקטים שנראים לי מפחידים. מספר היצירות הראויות שלי בתחום הזה הוא די מינימלי, כי תמונות אימה אמיתיות דורשות השקעה, מחשבה, חוש יצירתי וגם ערך מוסף, בדמות איפור, אביזרים מפחידים וכן הלאה. למרבה המזל, יש מספיק צלמים שאפשר להתרשם מהיצירות המפחידות שלהם.

אחד מתתי הז’אנרים של אמנות האימה הוא צילום אימה, בו נעסוק במאמר הבא. העובדה שצילום אימה קיים בתוך שדה המשחק שלנו לא צריכה להפתיע אתכם. אימה, אחרי הכול, היא ז’אנר שריתק ומפחיד אנשים במשך אלפי שנים, ממיתוסים ואגדות עתיקות ועד סרטים וספרות מודרניים. אפשר לבטא את האימה באמצעות מדיות חזותיות שונות, כמו ציור, פיסול, אומנות דיגיטלית וכמובן שגם צילום. צילום אימה יכול להתבצע באמצעות מצלמות דיגיטליות, סמארטפונים או אפילו מצלמות אינטרנט, ואת התוצאות שמקבלים אפשר לערוך באמצעות תוכנות ואפליקציות שונות. ניתן גם לשלב צילום אימה עם אלמנטים אחרים, כמו תלבושות, איפור, אביזרים, תאורה או אפקטים מיוחדים, כדי ליצור תמונות ריאליסטיות או דרמטיות יותר. בקיצור: השמיים הם הגבול, וקטלוג צילומי האימה רק עולה משנה לשנה.

מה זה צילום אימה?

טוב, יכול להיות שהתשובה נמצאת כאן בגוף השאלה. אימה הוא אחד מהז’אנרים הבודדים בקולנוע שהשם שלהם מעיד על המטרה העיקרית שלהם: לעורר רגש (של פחד ואימה, כמובן). צילום אימה פועל בערך על אותו עיקרון. זהו סוג של אמנות דיגיטלית המשתמשת בצילום כמדיום העיקרי ליצירת תמונות מפחידות, מטרידות או קריפיות. 

צילום אימה יכול להתבצע בדרכים שונות, לדוגמה:

  • צילום תמונות של סצנות אמיתיות או מבוימות הכוללות מרכיבי אימה, כמו מקומות רדופים, בובות מפחידות, אנשים פצועים, או מסכות מפחידות.
  • צילום תמונות של עצמכם או אחרים בתלבושות אימה, איפור או תנוחות, כגון זומבים, ערפדים, ליצנים או מכשפות.
  • צילום תמונות של חפצים או מצבים רגילים והוספת אפקטי אימה, למשל פילטרים, צבעים, טקסטורות או עיוותים, כדי לגרום להם להיראות מרושעים, גרוטסקיים או סוריאליסטיים.
  • צילום תמונות של צורות ודפוסים מופשטים או אקראיים, אותם הצופה יכול לפרש כתמונות אימה, כגון פרצופים, עיניים או יצורים.
  • צילום תמונות של תמונות אימה קיימות ושינוי שלהן, לדוגמה חיתוך, קולאז’ או מיזוג, כדי ליצור תמונות אימה חדשות או שונות.

תמונות מפחידות רצח

אפקט האימה של תמונות

עולם צילומי האימה הוא רחב בכל קנה מידה, מכיוון שאין הגדרה חד משמעית של צילומים העונים להגדרה הזו. חלק מאמני האימה דיגיטליים משתמשים בטכניקות ריאליסטיות ומפורטות כדי ליצור תמונות שנראות כמו תצלומים, בעוד שאחרים משתמשים בשיטות מסוגננות ומופשטות כדי ליצור תמונות שמזכירות יותר ציורים או אפילו סצנות מסרטי אימה. לצד תמונות הסטילס, שיכולות לעבור עריכה ועיבוד גרפי בשלל דרכים, חלק מאמני האימה משתמשים גם באנימציה, בסאונד או באלמנטים אינטרקטיביים כדי לשפר את רמות הפחד של התמונות שלהם.

Shop Now

צילום אימה יכול להשתמש בטכניקות שונות כדי ליצור תמונות מפחידות אפקטיביות, מקוריות או אמנותיות. כמה מהטכניקות הנפוצות המשמשות בצילום אימה הן:

צללים 

צללים יכולים ליצור תחושה של מסתורין, מתח או סכנה, על ידי הסתרה או חשיפת חלקים מהתמונה, או על ידי יצירת צורות או צורות המצביעות על מרכיבי אימה, כגון דמויות, טפרים או שיניים.

תאורה 

תאורה יכולה ליצור מצב רוח, אווירה או ניגודיות, על ידי שימוש בצבעים, עוצמות או כיוונים שונים. אפשרות אחרת היא ליצור אפקטים שונים, כמו זוהרים או הבזקים. תאורה יכולה גם להדגיש או להדגיש תכונות או פרטים מסוימים של התמונה, כגון עיניים, דם או פצעים, כדי להפוך אותם למפחידים

איפור

איפור יכול לשנות את המראה של מושאי הצילום, על ידי שימוש בצבעים, במרקמים או בחומרים שונים. היצירתיים שבאומני האיפור יוכלו ליצור אפקטים של ממש, כגון צלקות או פצעים, ואפילו לברוא דמויות יש מאין. איפור יכול גם לשפר או להקצין תכונות או הבעות מסוימות של הפנים או הגוף.

אביזרים

על ידי שימוש בחפצים הקשורים לנושאי אימה, כמו סכינים, שרשראות, גולגולות או נרות, אפשר להפוך תמונות סטנדרטיות למפחידות באמת. אביזרים יכולים גם ליצור קונטקסט לתמונה או אפילו עלילה של משמ, על ידי שימוש באובייקטים הקשורים למיקום, לזמן או לז’אנר של התמונה.

אפקטים מיוחדים

אפקטים מיוחדים יכולים ליצור אשליות, הפתעות או זעזועים, על ידי שימוש בטכניקות שאינן אפשריות או מציאותיות בחיים האמיתיים, לדוגמה עשן, אש או דם. את האפקטים אפשר ליצור במעמד הצילום או לאחר מכן, בשלבי העריכה והעיבוד הגרפי

תמונות אימה

טיפים ליצירת תמונות מפחידות רצח

ניתן לראות בצילום אימה דרך להביע את הדמיון, היצירתיות או הרגשות של האדם, או כדרך לחקור את הפחדים, החרדות והפנטזיות שלו צילום אימה יכול להיות מהנה, מאתגר או מתגמל, בהתאם למטרות, לכישורים או להעדפות של האדם (לפעמים, הלקוח שמזמין את צילום האימה). 

הצעד הראשון ליצירת תמונות מפחידות הוא להכיר את הקהל שלכם. לפני שאתם מתחילים ליצור תמונות אימה, חשבו למי אתם עושים אותן ומה אתם רוצה להשיג באמצעותן. האם אתם רוצים להפחיד, לבדר או להרשים עם התמונות? האם המטרה שלכם היא להביע את עצמכם, או לספר סיפור? האם אתם רוצים לעקוב אחרי טרנד קיים, או לנסות ליצור אחד חדש? התשובות לשאלות האלה יכולות לעזור לך לבחור את נושאי האימה, האלמנטים או הטכניקות הנכונות עבור התמונות שלכם.

חשבו מראש מהו הז’אנר שלכם! אימה היא ז’אנר רחב ומגוון שיש לו תת-ז’אנרים רבים, כגון על טבעי, פסיכולוגי, סלאשר או זומבי. לכל תת-ז’אנר יש מוסכמות משלו, קלישאות וגם אלמנטים שמגבירים את הפחד. אלו יכולים לשמש כהשראה או אפילו כפרודיה לתמונות שלך. הכרת הז’אנר בתוכו אתם פועלים יכולה לעזור לכם לבחור את סגנון האימה, האסתטיקה או האיכות הנכונים עבור התמונות. כך גם לגבי קהל היעד: ברור שמי שרוצה להפיק תמונות מפחידות לילדים, צריך לעשות אותן קצת עדינות יותר בהשוואה לתמונות המיועדות למבוגרים.

חשוב לדעת מה הגבולות שלנו, הן ברמה הטכנית (כי לא כל אחד הוא כשרוני כמו צלמי אימה מהטופ העולמי, נניח ג’ושוע הופיין) והן בכל הנוגע לאופן יצירת התמונה. צילום אימה יכול להיות מהנה, אבל זה יכול להיות גם מסוכן, במיוחד אם הוא כולל סצנות אמיתיות או מבוימות הכוללות מרכיבי אימה, כגון דם, אש או כלי נשק. לפני שאתם מנסים ליצור תמונות מפחידות, חשבו גם על הבטיחות, החוקיות והאתיקה של מעשיכם. כן, כי לפעמים אנשים מנסים לחקות תמונות שהם רואים באינטרנט.

ההשראה ליצירת תמונות מפחידות נמצאת (כמעט) בכל מקום

צלמי אימה יכולים לקבל השראה ממקורות שונים. חשוב להדגיש שבהרבה מאוד מקרים, המפתח להצלחה הוא תרגול. צילום אימה יכול להיות מאתגר, אבל הוא גם יכול להיות מתגמל. במילים אחרות: אתם תמיד יכולים להתנסות וליהנות ביצירת תמונות, כי כמעט תמיד התוצאות שלכם צפויות להשתפר ככל שאתם מנסים ומתרגלים יותר. אפשר לראות את זה למשל בציורי האימה, כולל במדריכים שהכנו עבורכם על הדרך הנכונה לצייר את האייקונים הגדולים של עולם האימה. כמו כל דבר אחר בחיים, לא?

את ההשראה לאותן תמונות מפחידות רצח (לפעמים תרתי משמע) אפשר למצוא בטקסטים שמקיפים אותנו, ובעיקר סרטי אימה, סדרות טלוויזיה, ספרים, משחקי וידאו וכן הלאה. אתם יכולים לשחק על אותם הפחדים, או אפילו להשתמש באובייקטים או בדמויות אימה כחלק מהצילומים. אם תעברו על חלק גדול מתמונות האימה הזמינות ברשת, תראו שברבות מהן יש נוכחות של נבל אימה מפורסם, כמו פרדי קרוגר, פניוויז או מייקל מאיירס. סביר להניח שתגלו שהלוקיישן הנבחר לצילומים הוא מקום הנחשב מפחיד, כמו יער, מרתף או בית קברות (בין אם מקום אמיתי ובין אם כזה שנוצר בעזרת תפאורה או גרפיקה). 

תמונות מפחידות

יש אנשים שמחליטים ליצור תמונות מפחידות מהניסיון האישי שלהם, ובעיקר הפחדים, הסיוטים או הפנטזיות שלהם. שמענו לא מעט על צלמים מהשורה הראשונה שניסו לשחזר סיוט שהיה להם במהלך אחד הלילות, או לתת דמות לפחד שליווה אותם מזה שנים. פעמים רבות, כדי לדעת מה ליצור צריך לחשוב מה מפחיד אותנו, כך שהיוצר בהחלט יכול לחקור את תת המודע שלו ולהשתמש בזה כבסיס לתמונות שלך. אנשים שמגלים פחד מליצנים או מכלבים, לדוגמה, יכולים להפוך אותם למושאי הצילום שלהם. 

האמת היא שהאימה נמצאת סביב כל אחד ואחת מאיתנו, ולא צריך לפתוח חדשות כדי לדעת את זה. הסביבה או החפצים שמקיפים אותנו יכולים להיות מקור לתמונות אימה, בדרך כלל עם קצת דימיון או מחשבה מחוץ לקופסה. אתם יכולים להתבונן בסביבה שלך ולמצוא חפצים “רגילים” שאתם יכולים להפוך לתמונות אימה דרך ההחלטות הטכניות או האפשרות ליצור כאן סצנות אימה של ממש. כמובן שהרבה תמונות מפחידות כוללות אובייקטים כמו סכינים, מסכות או בובות, כי זה מה שהתרגלנו שמפחיד ברמה הוויזואלית.

מודעה - דומיין - Hostinger

מי יכול ליצור תמונות מפחידות?

אין תשובה מוחלטת לשאלה מיהו סוג של אנשים עוסקים בצילום אימה, מכיוון שלאנשים שונים יש סיבות, טעמים או העדפות שונות לז’אנר הזה. עם זאת, פעמים רבות הרצון ליצור או אפילו לראות תמונות כאלה תלוי באישיות של האדם. בלי לנסות לבצע ניתוח פסיכולוגי מורכב מדי, אין ספק שלחלק מהאנשים יש תכונת אישיות שגורמת להם להימשך יותר לצילום אימה, כמו רצון לחוות ריגושים מהמקום הבטוח של מאחורי המצלמה, או אפילו בבחינת תוצאות סופיות של תמונות מפחידות שאחרים יצרו. 

כמו שציינו קודם, אימה מבוססת על רגש – וזה מסביר מאוד את המשיכה של חלק גדול מאיתנו לתמונות שנחשבות למפחידות. אנשים מסוימים עשויים להשתמש בצילום אימה כדרך להתמודד עם הרגשות שלהם, כגון פחד, כעס או עצב. אנשים אלה עשויים למצוא את צילום האימה כסוג של קטרזיס או אפילו כאקט טיפולי, שכן הוא עשוי לעזור להם להתעמת, לשחרר או להתגבר על הרגשות השליליים שלהם. צילום אימה עשוי גם לספק דרך בטוחה ומבוקרת לחוות פחד, ללא סכנה או נזק ממשי.

התרבות בהחלט משחקת כאן תפקיד. אנשים מסוימים עשויים להיות מושפעים מהרקע התרבותי, מהערכים או מהאמונות שלהם, כדי להעריך צילום אימה ובטח שעל מנת ליצור תמונות מפחידות שכאלה.צילום אימה עשוי גם לספק דרך להביע או לתקשר את הזהות התרבותית, הערכים או האמונות של האדם. תמונות מפחידות יכולות להיות ביטוי עצמי, בין אם יוצרים אותם ובין אם מתבוננים בהן. אנשים שתולים על הקיר שלהם תמונות מפחידות כאקט של ביטוי עצמי, מראים בדיוק מהם ההעדפות התרבותיות שלהם.

ההיבט האחרון הוא האומנות. נשים מסוימים עשויים להתעניין בצילום אימה כסוג של אמנות, ועשויים להעריך את ההיבטים האסתטיים, הטכניים או היצירתיים שלו. אנשים אלה עשויים למצוא צילום אימה יפה, מרשים או מעורר השראה, מכיוון שהוא עשוי להפגין את המיומנות, הכישרון או החזון של צלם האימה. צילום אימה עשוי גם לספק דרך לחקור או להתנסות בסגנונות אמנותיים, בטכניקות או בנושאים שונים, כדי ליצור תמונות אימה מקוריות וחדשניות באמת.