מפלצת בשר ודם: התחפושת מעוררת המחלוקת שיורדת מהמדפים המקוונים

חודש אוקטובר בארצות הברית הוא, באופן מסורתי, התקופה בה רבים מצטיידים בתחפושות המפחידות ביותר לקראת ליל כל הקדושים ב-31 בחודש. כשזה קורה במקביל לסדרה שוברת שיאים של נטפליקס, אפשר לצפות לביקוש המוני לתחפושות המבוססות עליה: ראינו את זה למשל עם תחפושות של בית הנייר, דברים מוזרים ומשחקי הדיונון. אבל מה עושים אם הסדרה הזו מתייחסת לאחד הסיפורים האמיתיים המזוויעים בהיסטוריה, של רוצח סדרתי בשר ודם שעינה, ביתר ורצח 17 גברים, כולל נקרופיליה או קניבליזם בחלק מהמקרים. התשובה הדי מורכבת: מנסים להגביל אנשים שמחפשים תחפושות של גפרי דאהמר.

עלייה בחיפושים אחר תחפושות ג’פרי דאהמר

דאהמר – מפלצת: סיפורו של גפרי דאהמר“, שעלתה לפני כמה שבועות בנטפליקס, הפכה ללהיט עצום. הסדרה של ריאן מרפי, בכיכובו של איוון פטרס המצוין, כבר נחשבת לאחת המצליחות של נטפליקס מאז ומעולם. בשבועיים הראשונים שלה באוויר, צברה הסדרה בת עשרת הפרקים על הקניבל ממילווקיכ-496 מיליון שעות צפייה. עובדה זו הופכת אותה לסדרה השנייה הנצפית ביותר של נטפליקס בשפה האנגלית, אחרי העונה הרביעית של דברים מוזרים” (שחולקה לשניים).

כשזה קורה באמצע ספטמבר ולקראת ליל כל הקדושים, אפשר לצפות לתופעות לוואי“. נתוני החיפוש מעידים על ביקוש למוצר חדש“, והוא תחפושות של גפרי דאהמר. אם בוחנים את נתוני החיפוש מהחודשים האחרונים, רואים כ-2,900 חיפושים בגוגל סביב הביטוי הלועזי תחפושת גפרי דאהמר” (Jeffrey Dahmer Costume) וכ-2,400 חיפושים של הביטוי תחפושת גפרי דאהמר להאלווין” (Jeffrey Dahmer Halloween Costume). אלו הם אמנם מספרים קטנים ביחס להיקפי החיפוש המפלצתיים של מונחים הקשורים לגפרי דאהמר או לסדרה, שמגיעים למאות אלפי או אפילו למיליוני חיפושים בחודש, אבל עדיין מסתבר שיש קהל שמחפש תחפושות של רוצח סדרתי מורשע בעקבות הסדרה. באופן לא מפתיע מדובר בעלייה של כ-5,500% ביחס לחיפושים המקבילים בשנה שעברה, שסביר להניח שהיו מינימליים עד לא קיימים.

גרף חיפושים בגוגל - תחפושת ג'פרי דאהמר
מי אתם, אנשים שמחפשים תחפושות של ג’פרי דאהמר בגוגל?

Ebay כבר הגיבה. מה תעשה אמזון?

כאן כבר מתחילה הבעיה, כי לכאורה מחקים, או אפילו מאדירים, רוצח סדרתי מורשע. בניגוד לתחפושות מפחידות אחרות – חשבו למשל על תחפושות פרדי קרוגר, מייקל מאיירס או אפילו הבובה צ’אקי – ג’פרי דאהמר הוא לא תוצר הבידיון אלא מציאות שהייתה לפני כמה עשורים. מציאות אותה משפחות הקורבנות, ולא רק הן, עדיין חוות מדי יום.

פיאה של ג'פרי דאהמר. מודעה שהוסרה
מסיכה של ג’פרי דאהמר. מודעה שהוסרה מ-Ebay

באמזון וב-EBay אפשר הרי למצוא כל דבר, וזה כולל תחפושות רשמיות או מאולתרות של גפרי דאהמר. במהלך החודש היו דיווחים על ילדים, נערים ומבוגרים שהופיעו עם תחפושות בהשראת דמותו של דאהמר (בעיקר, כפי שהיא מופיעה בסדרה): חולצה ומכנסיים, משקפיים בעלי מסגרת חוט, פאה ולוחית זיהוי של אסיר. התחפושות האלה עוררו מטבע הדברים זעם רב, וממש לא בקרב משפחות הקורבנות בלבד. הטוויטר והרשתות החברתיות התפוצצו, משתמשים תהו לגבי האתיקה או מידת השפיות של המתחפשים ומקומות מסוימים הודיעו על סנקציות: החל מהודעה של מפיקי מסיבות שיסלקו כל מי שיגיע מחופש לגפרי דאהמר ועד לפוסטים שקראו לפגוע בהם פיזית.

Load WordPress Sites in as fast as 37ms!

התשובה של החנויות המקוונות הגיעה מהר מאוד, לפחות של חלקן. לפי ה-CNN, ב-Ebay הודיעו שתחפושות בהשראת גפרי דאהמר אסורות למסחר בשל הפרה של מדיניות האתר, האוסרת על מוצרים המעודדים או מאדירים אלימות כלפי בני אדם או בעלי חיים. בבדיקה שעשינו נתקלנו מדי פעם במודעות המציגות מוצרים בעייתיים, אבל כשחזרנו כעבור כמה שעות נראה שהמודעות הוסרו .

עדיין לא נתקלנו בתגובה רשמית דומה של Amazon, אבל ההערכות הן שהחברה האמריקאית תלך גם היא בדרכה של המתחרה הגדולה ותאסור על מכירת מוצרים מהסוג הזה. עד אז תוכלו למצוא דרך הפלטפורמה מוצרים קשורים, למשל משקפיים המזכירים את אלו של פיטרס או כמה חולצות בטעם רע במיוחד, עם כיתובים דוגמת אם אתה לא יכול להצטרף אליהם, אכול אותם” (If You Can’t Beat ‘Em’, Eat ‘Em) או אני אוכל אנשים כמוך לארוחת בוקר” (“I Eat Guys Like You for Breakfast”).

מוצרים עם טעם רע שכנראה ייעלמו בקרוב. צילום מסך מאמזון
מוצרים עם טעם רע שכנראה ייעלמו בקרוב. צילום מסך מאמזון

גם אם האתרים הגדולים יצליחו לעצור את המכירות דרכם, סביר מאוד להניח שנמשיך להיתקל מדי פעם בתחפושות ג’פרי דאהמר מאולתרות יותר או פחות. ככל הנראה ניתקל גם באנשים שמנסים להתחכם בדרכים אחרות, דוגמת בעל הפיצריה ההיא בארצות הברית שהחליט להכין פיצה בהשראת הרוצח. יכול מאוד להיות שרעיונות למוצרים מהסוג הזה ירדו ככל שהחודשים יעברו והבאזז סביב הסדרה יירד כבר, כך שבהאלווין הבא נמצא כבר תחפושות מפחידות “מוסריות” יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *