הכינו את הסכינים: מהו הסרט הטוב ביותר בסדרת סרטי צעקה?

האם אתם אוהבים סרטים מפחידים? אם כן, בטוח שלסדרת סרטי “צעקה” תוספת מקום של כבוד בלב. חלק מהצופים, כמו כותב שורות אלה, גדל על הסרטים האלו. אני זוכר שהייתי מעביר את ערבי שישי בסרט כלשהו עם החברים הטובים, ששכרנו כמובן מהבלוקבאסטר ז”ל, בחלק גדול מהמקרים סרט אימה. שם פגשנו בפעמים הראשונות את גוסטפייס, צחקנו בקטעים המבהילים או המדממים וניסינו לנחש מי יהיה הפעם הרוצח (בדרך כלל לא בהצלחה גדולה מדי). בהמשך הגיעו עוד כמה סרטים, חלקם סבירים יותר ואחרים לא, עם הרבה – כנראה יותר מדי – התייחסויות מטא ורפלקסיביות. כשהזיכיון קיבל חיים מחודשים ב-2022 עם רשימת שחקנים חדשה הייתי כבר במקום אחר בחיים. החברים האלו כבר נשכחו, את רוב סרטי האימה אני רואה בבית בסלון בבית, בזמן שהאישה והילדות ישנות בחדר, מנחש “מי עשה את זה” בעיקר עם עצמי… אבל עדיין יש את ההתרגשות והרבה מאוד נוסטלגיה.

בנקודת הזמן הנוכחית, של תחילת 2024, הגורל של “צעקה” עדיין לא ידוע. הוכרז על סרט שביעי במספר כבר לפני כמה חודשים, אבל מאז עברו על הסדרה טלטלות. השחקנית הראשית הנוראית מליסה בררה פירסמה פוסטים מבישים כנגד ישראל, בעימות מול הפלסטינים והחמאס, ופוטרה. זמן קצר לאחר מכן ג’נה אורטגה, גם אם “לא מכוחותינו”, הודיעה שלא תשתתף בסרט השביעי עקב “לוח זמנים צפוף”, או משהו בסגנון. אם זה לא מספיק, במאי הסרט המיועד כריסופר לנדון הודיע גם הוא שהוא עוזב את הפרויקט. במילים אחרות: קשה לדעת האם הסדרה תצליח לחזור לחיים ובאיזו צורה, או שאולי ניפרד לשלום מהזיכיון שנחשב לאחד המצליחים והאהובים בתולדות קולנוע האימה, ובטח סרטי הסלאשרים.

נקודת הזמן הנוכחית היא מצוינת לעשות סיכום ביניים של הזיכיון, עם ניסיון להבין מה סרט “הצעקה” שנחשב לטוב ולמצליח ביותר, ובכלל – איך הקהל והמבקרים קיבלו את הסרטים האלו. יכול מאוד להיות שהמקום הראשון ברשימת סרטים של צעקה ברוב המדדים לא יפתיע אתכם, אבל עדיין יש כמה נקודות מעניינות. בדומה לסקירות מקבילות אחרות שעשינו, כמו של סרטי “יעד סופי” או “סיוט ברחוב אלם“, חילקנו את הבדיקה לשלוש קבוצות: ההצלחה בקופות, דירוג הגולשים דרך אתר IMDB וציוני המבקרים, כפי שבאים לידי ביטוי ב-Tomatometer, הציון המשוקלל של Rotten Tomatoes.

סרטים של צעקה

אילו סרטים של צעקה קיימים?

עוד לפני שאנחנו שואלים מהו הסרט הטוב ביותר בזיכיון “צעקה”, מכל הבחינות, נעשה קצת סדר בבלאגן עם הסבר קצר על ההתפתחות של הזיכיון.

צעקה (1996)

גוסטפייס הגיח לעולם ב-1996, עם הסרט הראשון בבימויו של ווס קרייבן הגאון (“סיוט ברחוב אלם”. ואי אפשר לפספס את ההופעה של קרייבן עצמו בתור השרת פרד, שלבוש כמו פרדי קרוגר). את התסריט כתב קווין וויליאמסון, והוא מתחיל עם סצנת הפתיחה האייקונית בה דרו ברימור מקבלת שיחת טלפון מגוסטפייס ומגלה שסרטי אימה, באופן אירוני, יכולים להציל לה את החיים (או להרוג אותה).

Load WordPress Sites in as fast as 37ms!

למי שלא היה כאן בפלנטה בעשורים האחרונים, נספר ש”צעקה” עוסק בחבורת בני נוער בוודסבורו שמנסים לשרוד גל רציחות של אדם מסתורי עם מסכה, הידוע בכינויו “גוסטפייס”. בראש החברה סידני (נב קמפבל), שאימה נרצחה שנה קודם לכן. סידני וחבריה – בהם בן הזוג בילי לומיס (סקיט אולריץ’) והחברים סטו (מתיו ליל’ארד), רנדי (ג’יימי קנדי), טייטום (רוז מקגוואן) – נרצחים בזה אחר זה, עד שאנחנו מבינים שחלק מהם… אולי… עומדים מאחורי הרציחות. הסרט הציג כמה דמויות שילוו אותנו כמעט כל הסדרה, ובעיקר כתבת החדשות גייל וות’רס (קורטני קוקס), והשוטר דווייט (או דיואי. בגילומו של דיוויד ארקט), שיהפוך להיות בן זוגה. הסרט הציג את המאפיינים העיקריים שילוו את הסדרה, כמו רציחות מסוגננות, הרבה מאוד רפלקסיביות והתייחסויות מטא, וכמובן – השאלה של מיהם בדיוק הרוצחים בכל סרט.

צעקה 2 (1997)

“צעקה 2” (1997) היה המשך ראוי מאוד, שלקח את הרפלקסיביות כמה צעדים קדימה. הוא נפתח בסצנה בה במהלך הקרנת הבכורה של הסרט “דקירה”, שמתאר את אירועי הסרט הראשון מנקודת מבטה של גייל, רוצח טובח בצופי הקולנוע. אחרי הסצנה המעולה הזו אנחנו חוזרים לסידני, שעוברת לקולג’ ומנסה להמשיך בחיים שלה, בעזרת השורדים מהסרט הקודם. אלא שכמו שאתם בטח זוכרים, גל חדש של רציחות מתחיל – לצד מסע נוסף של גילוי זהותו של הרוצח (או הרוצחים).

צעקה 3 (2000)

“צעקה 3” (2000) נחשב בעיני רבים לסרט החלש ביותר בזיכיון, כמו שנראה בהמשך. הוא הציג את אותה הגברת בשינוי אדרת, או אם תרצו: בשינוי הגלימה והמסכה של גוספייס. הפעם, שוב, סידני מנסה להמשיך בחייה ובוחרת בלוקיישן שקט בדרום קליפורניה, בדיוק בזמן שמצלמים את אחד מסרטי ההמשך של “דקירה”. אלא שכמו שאתם בטח זוכרים שוב, גל חדש של רציחות מתחיל שוב – לצד מסע נוסף של גילוי זהותו של הרוצח (או הרוצחים). בלי לעשות ספוילרים, הסרט הזה היה הקיצוני ביותר עד עכשיו מבחינת ההתכתבות עם חוקי הז’אנר.

צעקה 4 (2011)

ממשיכים ל”צעקה 4″ (2011), שמתחיל בסצנת מטא מטורללת ומודעת לעצמה, שזכתה אפילו להיות מנותחת בלימודי הקולנוע של כותב שורות אלה. העלילה מתרחשת 15 שנה אחרי רציחות וודסבורו, שהזיכיון המומצא “דקירה” הגיע כבר לסרט השביעי. הפעם סידני חוזרת לוודסבורו כדי לקדם את הספר שכתבה, וניחשתם נכון – מתחיל מסע רציחות חדש. בין הדמויות שתנחשו האם הן רוצחות פוטנציאליות או קורבנות עתידיים, אפשר להזכיר את אשת יחסי הציבור של הספר רבקה (אליסון ברי), בת דודתה של סידני ג’יל (אמה רוברטס), חברתה הטובה של בת דודתה של סידני קירבי (היידן פנטייר, שאולי תחזור באחד הסרטים הבאים) או מישהו מהדמויות ששדרו מהסרטים הקודמים.

צעקה / צעקה 5 (2022)

למרות ש”צעקה 4″ היה לא רע בכלל, כנראה שבשלב הזה הבינו שצריך להכניס קצת דם חדש לזיכיון. ב-2022 הגיעה הסרט החמישי בזיכיון, שזכה לשם המקורי “צעקה”. הפעם יש חבורה חדשה של בני נוער, שקשורים לסיפור המקורי בדרך לא ממש אמינה: סמנתה קרפנטר, או סם (מליסה באררה האיומה, מכל הבחינות), היא בתו של בילי לומיס, שמילא תפקיד – אממ, מיוחד – בסרט הראשון. יש לה אחות קטנה למחצה בשם טרה (ג’נה אורטגה), שגם פותחת את הסרט בסצנה מעולה שמתכתבת מאוד עם הפתיחה של הזיכיון כולו. גם כאן תמצאו חברים שכל אחד מהם חשוד, כמו בן הזוג של סם ריצ’י (ג’ק קוויד), התאומים מינדי וצ’אד (ג’סמין סבוי בראון ומייסון גודינג) וכמה דמויות מצוות השחקנים המקורי, שהתפקיד שלהן כאן קטן יותר מאשר מה שכל צופי “צעקה” בטח קיוו לו. אחת מהדמויות האלה גם מוצאת את מותה, למרבה הצער.

צעקה 6 (2023)

“צעקה 6” (2023) מתרחש שנה לאחר אירועי הסרט הקודם, כשהרוצח הסדרתי גוסטפייס עוקב אחר הדמויות לניו יורק. האחיות סם וטרה מנסות להתחיל חיים חדשים, אבל נתקלות בגל חדש של רציחות, ובעיקר – ברשימת חשודים פוטנציאליים ארוכה במיוחד. לצד השורדים מהסרט הקודם, יש דמות אחת מהסרט המקורי בתפקיד קטן שלא עושה לה יותר מדי כבוד, ואפילו את קירבי מהסרט הרביעי שחוזרת כאן בתור סוכנת FBI. כמובן שתפגשו כאן כמה דמויות חדשות חביבות מאוד: כמו קווין, שותפתן לדירה של סם וטרה (ליאנה ליברטו), כמה סטודנטים לקולנוע, בלש במשטרת ניו יורק (דרמוט מלרוני) ואחרים. יכול להיות שברשימת הקרדיטים תראו גם את סמרה וויבינג המדהימה (“מי שעומד מאחוריי”), אבל בלי ספוילרים נספר שהיא מוצאת את מותה כבר בסצנת הפתיחה, אז אל תצפו לראותה אותה יותר מדי. באופן אישי, כן אהבתי את הגילוי של זהות הרוצחים, גם אם המניעים שלהם לא ממש התחברו.

צעקה 7 (??): הצעקה האחרונה?

בחודשים האחרונים, התבשרנו ש”צעקה 7″ נמצא בעבודה. למרות זאת, אחרי שהשחקנית הראשית עוכרת ישראל פוטרה (מליסה באררה הנוראית), השחקנית המשנית עזבה בעקבותיה (ג’נה אורטגה) וגם הבמאי עזב את הסט, ממש לא ברור איך בדיוק ייראה הסרט. מהו הסרט הטוב ביותר מתוך סדרת סרטי צעקה?

הישגי סרטים של צעקה בקופות: ראשון צועד בראש

“צעקה” נחשב לאחד מזיכיונות האימה המצליחים ביותר מאז ומעולם. למעשה, נכון לתחילת שנת 2024, סרטי “צעקה” מדורגים במקום השמיני והמאוד מכובד מבין זיכיונות האימה, עם הכנסות של למעלה מ-900 מיליון דולר ברחבי העולם. במילים אחרות: כמעט בוודאות הסרט השביעי, אם וכאשר יהיה כזה, יגרום למותג המצליח לעבור את רף מיליארד הדולרים.

סדרת סרטי צעקה

חשוב לציין שהפער ברווחים בין רוב סרטי הזיכיון הוא די מצומצם, אבל בכל זאת יש כמה סרטים שמצליחים להתבלט. הסרט הראשון משנת 1996 הוא גם המצליח מכולם עד עכשיו, עם הכנסות של למעלה מ-173 מיליון דולר ברחבי העולם. במקום השני, צמוד מאוד, נמצא הסרט השני עם הכנסות של קצת יותר מ-172 מיליון דולר, כלומר, פער של פחות ממיליון דולרים. ההישגים של “צעקה 6” בקולנוע הם לא רעים בכלל, והוא ממוקם במקום השלישי עם כמעט 169 מיליון דולרים. בהמשך הרשימה תמצאו את הסרט השלישי (כ-161 מיליון דולר), החמישי (כ-140 מיליון דולר). בתחתית הרשימה מתמקם לו “צעקה 4”, עם הכנסות של קצת יותר מ-97 מיליון דולר.

הנה טבלה שמסכמת את רווחי הסרטים ברחבי העולם, נכון לשנת 2024:

דירוג סרט הכנסות ברחבי העולם
1 צעקה (1996) $173,046,663
2 צעקה 2 (1997) $172,363,301
3 צעקה 6 (2023) $168,961,389
4 צעקה 3 (2000) $161,834,276
5 צעקה 5 (2022) $140,041,405
6 צעקה 4 (2011) $97,138,686

סרטי צעקה

סרט הצעקה הטוב ביותר לפי גולשי IMDB

הפרמטר הבא בבדיקה שלנו הוא הציון המשוכלל של גולשים באתר הסרטים המוביל בעולם, IMDB. באופן לא מפתיע, הסרט עם הדירוג הגבוה ביותר הוא הראשון, שמחזיק בציון של 7.4 (זהו גם הסרט עם מספר המדרגים הגבוה ביותר, בפער). במקום השני נמצא באופן שאולי מפתיע הסרט השישי, עם ציון משוקלל של 6.5. אפשר אולי לסייג את זה בטענה שזהו הסרט החדש ביותר עם מספר המדרגים הנמוך ביותר. מהניסיון שלנו, הדירוג של רוב הסרטים נוטה לרדת ככל שהזמן עובר, ככה שלא נופתע אם בשנים הבאות הוא יפנה את המקום השני.

בסך הכול, הדירוג של הסרטים הבאים ברשימה – “צעקה 2”, “צעקה 5″ ו”צעקה 4” – הוא מאוד דומה (6.3-6.2, נכון להיום). הסרט שמתבלט לרעה הוא השלישי, משנת 2000, עם דירוג של 5.6 בלבד. אמרנו כבר שזה הסרט הנחשב לפחות טוב בזיכיון, נכון?

הנה הדירוג המלא של סדרת סרטי “צעקה” לפי ציוני הגולשים:

דירוג סרט ציון משוקלל מספר מדרגים (בקירוב)
1 צעקה (1996) 7.4 382,000
2 צעקה 6 (2023) 6.5 114,000
3 צעקה 2 (1997) 6.3 207,000
4 צעקה 5 (2022) 6.3 154,000
5 צעקה 4 (2011) 6.2 169,000
6 צעקה 3 (2000) 5.6 162,000

המבקרים מדרגים סרטים של צעקה: חיוביים, אבל יש הבדלים

אם אפשר לציין באופן כללי את דעת המבקרים לסרטי “צעקה”, אפשר לומר שהיא נוטה להיות חיובית – לפחות ברוב המקרים. גם אם סרטי “צעקה” לא זכו ולא יזכו באוסקרים, בדרך כלל הם לא נקטלים על ידי המבקרים. ובינינו, במקרה של סרטי אימה זה ממש לא מובן מאליו.

הסרט בזיכיון “צעקה” עם ציון המבקרים המשוכלל הגבוה ביותר הוא השני (82% ביקורות חיוביות), כשמעט מאחוריו הסרט שפתח את הסדרה (81%) – שימו לב שבשני המקרים מספר המבקרים נמוך באופן יחסי, כי מה לעשות שאנחנו מדברים על תקופה אחרת, בה מספר המבקרים והאתרים המוקדשים לתחום האימה היה כנראה נמוך יותר. הסרטים האחרונים בסדרה, החמישי והשישי, זוכים לדירוג די דומה של 76% ביקורות חיוביות.

בתחתית הרשימה, אולי בגלל עודף המודעות העצמית או התחושה שהסדרה התחילה קצת ללכת לאיבוד, תמצאו את “צעקה 4″ (60% ביקורות חיוביות). באופן די מפתיע המבקרים די מיישרים קו עם הקהל, וגם איתי, כש”צעקה 3” הוא הסרט שזכה להכי הרבה שליפות סכינים מצד המבקרים, בפער גדול: רק 41% ביקורות חיוביות. 

דירוג סרט ציון משוקלל מספר מבקרים (בקירוב)
1 צעקה 2 (1997) 82% 85
2 צעקה (1996) 81% 90
3 צעקה 6 (2023) 76% 300
4 צעקה 5 (2022) 76% 300
5 צעקה 4 (2011) 60% 200
6 צעקה 3 (2000) 41% 125

אז מה המסקנה שאפשר להגיע אליה? ובכן, כמו בסקירות קודמות אחרות שעשינו, גם במקרה של סדרת סרטי “צעקה” אין בהכרח יחס ישר וחד משמעי בין ההכנסות בקופות, אהדת הקהל וציוני המבקרים. אפשר לטעון שבאופן כללי הסרטים הראשונים בסדרה נחשבים למוצלחים ביותר, בעוד שסרטי הביניים (השלישי והרביעי) מדורגים די נמוך בכל המדדים. מהבחינה הזו, אפשר לראות שהקאמבק של סרטי “צעקה” בשנים האחרונות עם ה”דור החדש” די הצליח להחזיר את הסדרה לחיים – למרות מליסה באררה (שהיא ממש נוראית, אגב, במסך ומחוצה לו).

ימים יגידו האם הסרט השביעי יצליח להתגבר על כל הקשיים, או אפילו על הטענות שגורמים שונים רוצים להחרים אותו אחרי השינויים בקאסט, או שמא הוא יהיה הסכין האחרון בארון הקבורה של גוסטפייס.

הכתבה הזו עשתה לכם חשק לראות סרטים של “צעקה”, או לקנות מוצרים של גוסטפייס? הנה כמה אפשרויות: