אומנות משספת: איך לצייר את ג’ייסון ולהישאר בחיים

לפעמים, האימה מתרחשת במקומות היפים ביותר שיש. קחו לדוגמה את מחנה קריסטל לייק, הממוקם ליד אגם בעל אותו שם. זה מאוד מפתה לשבת שם ביום שישי אחד, לנוח על הדשא או בסירה, להקשיב לציוץ הציפורים ולראות את הנוף המרהיב, בו העצים הירוקים משתקפים במים. הבעיה היא שכשעושים את זה, רוצח סדרתי עם מסיכת הוקי קרח (שמסתירה פנים מעוותים) ומאצ’טה עלול לרדוף אחריכם, או לצאת מהמים באופן מפתיע ולגרור אתכם יחד איתו. ככה זה לפחות בסרטי אימה שמעמידים במרכזם את ג’ייסון וורהיס, מהאייקונים הגדולים ביותר שזכינו להכיר. 

אם קראתם כתבות קודמות באתר, למדתם בטח שיש לא מעט מוצרים בהשראה ברורה של הרוצח המפורסם מסדרת “יום שישי ה-13”: החל מקופסאות אוכל בעיצובים שונים, דרך משחקי קופסה כמו פאזלים ועד לפריטי לבוש אופנתיים, גרביים למשל. החדשות הטובות הן שלג’ייסון יש גם פן אומנותי, כשאתם יכולים ללמוד לצייר אותו די בקלות. 

אתם מוזמנים לקרוא את הסקירה הבאה במסגרת סדרת ציורי האימה שלנו וללמוד איך תוכלו להקים לתחייה את ג’ייסון פעם נוספת. לפחות על הנייר.

איך לצייר את ג'ייסון וורהיס

למה בכלל לדעת איך לצייר את ג’ייסון?

טוב, האמת היא שקשה למצוא תשובה חד משמעית לשאלה הזו. בהרבה מאוד מקרים אנחנו אוהבים לצייר את מה שמעניין אותנו ושאנחנו מתחברים אליו: זו הסיבה שהילדים והילדות שלנו, למשל, יעדיפו ללמוד לצייר חיות, דמויות מפורסמות כמו מיקי מאוס או באגס באני, גיבורים מסדרות טלוויזיה שמשודרות היום וכן הלאה. בתור חובבי אימה, יכול מאוד להיות שאנחנו נרצה לדעת לבטא את האהבות שלנו. ומה יכולה להיות אפשרות טובה יותר מאשר ציור של אייקוני האימה הבולטים, כמו כמובן ג’ייסון וורהיס.ציור של ג’ייסון וורהיס יכול לתרום לכם בדרכים שונות. לא מדובר בדמות מורכבת מדי לציור, לפחות לפי הידע הלא מקצועי שלנו, ולכן אפשר להגיע לתוצאות מרשימות ודומות ל”מקור”. במקביל, הציורים יכולים לסייע לכם לשפר את היכולות האומנותיות והיצירתיות שלכם. בהתאם לסוג הציור או למדריך שאתם מתבססים עליו, תוכלו לצייר למשל את ג’ייסון באופן ריאליסטי, אבל גם כדמות מצוירת, צבעונית ו”חמודה”. אחרי שתבינו את חוקי המשחק ותפתחו מיומנויות חשובות, תוכלו אפילו להוסיף ממד אישי לציורים שלכם.

ציורים של ג'ייסון וורהיס, יום שישי ה-13

ציור הוא תחביב, שיכול להעביר לכם כמה שעות של הנאה (כי אחרי הכול, אי אפשר לראות סרטי אימה כל היום. בשביל יש את הלילות). לציור יש ממד מרגיע, עד לרמה של תרפיה לכל דבר ועניין. לא סתם אנחנו מדברים בשנים האחרונות על עלייה בפופולאריות של תרפיה באומנות, כולל ציור, שעשויה לסייע במגוון דרכים. ציור לדוגמה יכול להרגיע אתכם או לשפר את מצב הרוח שלכם, בין אם בתהליך עצמו ובין אם כשאתם מרוצים מהתוצאה הסופית. הוא גם עשוי להיות כלי יעיל להתמודדות עם מצבי מתח וחרדות.

ציור הוא במידה רבה כלי לביטוי עצמי, ודרכו תוכלו לבטא את האהבה שלכם לסרטי אימה. חשבו למשל על ציור אימה שנתלה על הקיר או אפילו ממוסגר, או – דוגמה אחרת – ציור שאתם משתפים ברשתות החברתיות. אם יש לכם כישרון אומנותי, תוכלו אולי אפילו להפוך את הציורים האלו לחלק מהכנסה שלכם, עם ציורים בהזמנה אישית בהתאם לדרישות הקונים, מוצרים על גביהם מתנוססת הדמות האהובה וכן הלאה. ברור שהמדריכים הבסיסיים שנביא כאן לא יהפכו אתכם לאומנים מהשורה הראשונה, לפחות לא בשלב הנוכחי, אבל, היי, זו יכולה להיות התחלה.

ציור ג'ייסון וורהיס, מדריך איך לצייר את ג'ייסון באתר עולם האימה (אילוסטרציה)

הסרטונים שילמדו אתכם איך לצייר את ג’ייסון

זמן איכות משפחתי: ציור ג’ייסון משותף עם הילדים

את הסקירה אנחנו מתחילים עם סרטון במשך של כ-13 דקות – כמה אירוני – מבית היוצר של Drawing with the Blakeys, ערוץ חביב מאוד בו אב ובנו מתנסים יחדיו בציורים שונים. הפעם הם מכינים במקביל שני ציורים שונים של ג’ייסון (מה שקצת עלול לבלבל בשלב ראשון), אחד מהם מציאותי יחסית והשני בסגנון שמזכיר יותר את איורי הילדים – אתם יכולים לשער כמובן מי מהם צייר את כל אחת מהיצירות.

מההתרשמות שלנו, הציוד הדרוש כאן הוא די בסיסי, ורמת הקושי בהחלט סבירה. תוך כדי תוכלו ללמוד כמה כלים מועילים, כמו יצירת עומק בציור או מרקמים שונים.


ג’ייסון וורהיס בסגנון סרט מצויר

הסרטון הבא, באורך של 9:37 דקות, נוצר על ידי ערוץ Cartooning How to Draw הפופולארי (יותר מ-4.3 מיליון מנויים), שכיכב גם במדריכי הציור הקודמים שלנו. הערוץ הזה מלמד איך ליצור דמויות ריאליסטיות או קריקטורות, תלוי בסרטון הספציפי. במקרה הזה ניצור דמות מצוירת מרשימה ודי חביבה של ג’ייסון, עם המאפיינים המוכרים כמו מסכת ההוקי המנוקבת או המ’אצטה המגואלת בדם. המדריך משתמש בעיקר בכלים פשוטים, כמו עיפרון, טושים ועפרונות צבעוניים, וגם מציע טיפים להפיכת הציור למציאותי יותר, כמו הוספת צבעים והצללות שונות.

 


דמות ריאליסטית של ג’ייסון

את הסקירה אנחנו ממשיכים עם סרטון מבית היוצר של Art.Simple, ערוץ עם יותר מחצי מיליון מנויים. למרות שם הערוץ, מההתרשמות שלנו דרגת הקושי כאן קצת גבוהה יותר מאשר בסרטונים הקודמים. הסרטון, שאורכו כ-18 דקות (אל דאגה, הקצב הוא סביר בהחלט) יאפשר לכם ליצור דמות ריאליסטית יחסית של ג’ייסון, כמעט ללא צבעים. אהבנו מאוד את התוצאה הסופית והירידה לפרטים הקטנים ביותר של הדמות, כמו החורים במסכה, כתמי הדם על הסכין או הקמטים בעור. לא תמצאו כאן הנחיות איך לצבוע, מה גם שהדמות הזו פחות מתאימה לציורים צבעוניים, אבל עם קצת דמיון תוכלו להוסיף עומק.

 


איך אפשר בלי המסכה של ג’ייסון?

אין ספק שהמסכה של ג’ייסון היא האלמנט המזוהה ביותר איתו, אז יכול להיות שתרצו לדעת איך לצייר רק אותה בצורה מדויקת. למרבה השמחה, Mister Brush יצרו סרטון כזה בדיוק, בן קצת יותר מחמש וחצי דקות. הסרטון לא כולל הסברים מילוליים, אלא בעיקר מוזיקה, אבל הוא בקצב מספיק איטי כדי שתוכלו לעקוב אחריו. אהבנו מאוד את התוצאה הסופית, בכמה צבעים עיקריים, שמזכירה מאוד את “הדבר האמיתי”.

יוצרי הסרטון מציינים שהם משתמשים בטוש שחור כדי שיהיה אפשר לראות את התוצאה בצורה טובה יותר, אבל ממליצים למתחילים לתרגל קודם כל עם עיפרון, כדי שיוכלו למחוק במידת הצורך. לאחר מכן, תוכלו לעבור על קווי המתאר עם טוש שחור ולצבוע אותו בעפרונות צבעוניים או בצבעי פסטל, על פי ההעדפות שלכם ומצב ציוד היצירה בבית.

 


האקדמיה לציורי ג’ייסון: כמה קורסים שכדאי להכיר

אם אתם מחפשים קורס מעמיק יותר, שיקנה לכם מיומנויות שיכולות ללוות אתכם גם בעתיד, תשמחו לשמוע שיש כמה קורסים שנראים מעולה וזמינים בלחיצת כפתור (בתשלום, אבל סביר בהחלט). ב-Udemy מצאנו קורס המועבר על ידי אנריקה פלזולה, אמן מזה לא מעט שנים, ואיש הטיולים ארטם דולוב. הקורס המורכב משישה שיעורים ובסך הכול 49 דקות של תוכן וידאו. הוא יאפשר לכם ללמוד, בין השאר, איך לצייר את המסכה של ג’ייסון, איך לצייר אותו בפרופיל וגם דרכים להפיק את הלבוש שלו. הקורס מיועד למתחילים שרוצים ללמוד איך לצייר דמויות אימה ומועבר על ידי האמן אנריקה פלזולה והמטייל ארטם דולוב (שיוכל אולי ללוות אתכם אם אתם מתכוונים לבקר בקריסטל לייק). במסגרת ההרשמה תקבלו גישה לקבצים שונים ותעודת סיום.

באתר המצוין Skillshare, שמציע קורסים כמעט בכל נושא שאפשר לחשוב עליו, מצאנו קורס דומה שמועבר גם כן על ידי אנריקה פלזולה. התכנים בו מזכירים מאוד את הקורס הקודם וכך גם משך הקורס (כ-49 דקות, המחולקים לשישה שיעורים), למעט כמה הבדלים מינוריים. אתם יכולים לעבור ולראות מהי התוכנית שמעניינת אתכם יותר, מהסיבה הפשוטה שבכל אחד מהאתרים האלו תמצאו רשימה אינסופית של תכנים אחרים שיכולים לדבר מאוד לחובבי אימה. 


קורסים דיגיטליים באינטרנט - Skillshare. באנרים לכתבה על קורס ציור שמראה איך לצייר את ג'ייסון וורהיס


ציורי ג’ייסון וורהיס, הגרסה העצמאית

השיטה האחרונה שלנו היא הפשוטה ביותר ליישום, אבל כנראה שהתוצאות דרכה יהיו מרשימות הכי פחות. אתם יכולים להיעזר בחבר הטוב ביותר שלנו, הלא הוא גוגל, ולחפש איורים של ג’ייסון. יש כאן כמה מונחי חיפוש רלוונטיים, רובם באנגלית כמו “Easy Jason Voorhees drawing” או “How to Draw Jason Voorhees”. חיפוש דומה ב-Pinterest יספק לכם תוצאות דומות. החיסרון הוא שבלי הדרכה, למשל לגבי סדר הפעולות או טכניקת הציור הנדרשת, יכול להיות שיהיה פער לא קטן בין הרצוי לבין המצוי.

איך לצייר את ג'ייסון וורהיס

אם אתם מחפשים הדרכה אבל יכולים להסתפק במדריכים כתובים, תמצאו כמה אפשרויות מעניינות. אנחנו מצאנו כמה מדריכי צעד אחד צעד באתרים כמו Dragoart או How to Draw For Kids. מהניסיון שלנו, בחלק מהמקרים תצטרכו “להשלים פערים”, כי לא כל פעולת ציור עם היד אכן תיכתב, ולא תמיד יהיה מידע לגבי האופן בו מפיקים צורה מסוימת. עדיין, אתם יכולים לנסות.

נכנסה בכם מוזת האימה? בואו ללמוד גם איך לצייר את צ’אקי, פרדי קרוגר או את הליצן האכזרי פניוויז,