האם כלבים רואים רוחות רפאים? המיתוסים לעומת המדע

לפני כמה ימים, זה קרה שוב. הכלב שלי, יורקשייר-טרייר בוגר בשם פטי, החליט להפריע לנו לישון. באמצע הלילה, בסביבות השעה 3:00, הוא התחיל לנבוח על משהו לא ברור שהיה בקיר של הסלון. האמת היא שבדרך כלל, אנחנו מתייחסים לזה בביטול. “שוב הכלב המבוגר הזה מדמיין דברים”, אמרתי בקול כדי שהוא ישמע, וקיבלתי בחזרה מבט מטופש. ובכל זאת, החלטתי לא לקחת סיכונים. לפני שחזרתי לישון, הצצתי בחור המנעול של הדלת (לא הייתה דמות מפחידה, אבל המנקה של הבניין חייב להגיע), מתחת למיטה (אנחנו חייבים להסביר לילדות שלנו יותר מסודרות. היו שם בובות של מיקי מאוס, גרביים וגליל של נייר טואלט עם מדבקה של עכבר עליו) ומחלון החדר (היי, היה שם חתול!). 

כמי שחי, נושם וישן סרטי אימה, לא יכולתי להתעלם מהדימוי הזה שמופיע בכל כך הרבה סרטים. למשל, אינספור סרטים בהם המשפחה עוברת לבית שרדוף רוחות, כשבאחת הסצנות הראשונות הכלב מזהה לכאורה יישות זדונית ומתחיל לנבוח (בהרבה מקרים הכלב הזה יהיה מהקורבנות הראשונים שייפגעו, למרבה הצער, אבל לא ניכנס לזה כאן). למוד ניסיון, התנגנבה לליבי מחשבה שכבר הופיעה בעבר כמה פעמים גם בעולם האמיתי. “האם כלבים רואים רוחות רפאים”, תהיתי בקול. פטי תקע בי שוב את המבט המבולבל שלו, הריח והסתכל על הכרית, ככל הנראה במחשבה לגנוב לי אותה בלילה ולהשאיר אותי לישון על הרצפה. “אם רק כלבים היו מדברים עברית”, אמרתי בזמן שכיסיתי את עצמי בשמיכה. הכלב נבח עוד כמה פעמים, אבל כבר לא היה לי אכפת. “שרוחות הרפאים ילכו לרדוף מישהו אחר. אני צריך לקום מחר מחר מוקדם בבוקר”.

“אני מריח אנשים מתים”: על החוש השישי של הכלבים

חיפוש קצר בגוגל הראה לי שאני לא לבד. מסתבר שיש לא מעט סיפורים, או אם תרצו שאלות, ביחס לשאלה האם כלבים רואים רוחות רפאים. “מצלמת האבטחה קלטה תופעה מוזרה שרק הכלב שלו הצליח לראות”, הייתה כותרת קליק-בייט במקום אחד (לא נכנסתי לקרוא, כי זה קליק בייט). “האם הכלב הארגנטינאי רואה רוחות רפאים?”, שאלו באתר אחר, והתייחסו למקרה בו כלב בעיירה ארגנטינאית כלשהי בהה בתחנת אוטובוס במשך שלושה ימים ברציפות. “רוח רפאים של כלב הופיעה באמצע טיול עם כלב אחר“, הכריזו באתר חדשות מוכר. וזה עוד רק מהתוצאות הראשונות בגוגל. סביר להניח שאם נמשיך לגלול, נמצא סיפורים הזויים אפילו יותר.

האמת היא שהסיפורים האלו – מומצאים, מוגזמים או בלתי מוסברים – לא מקריים. האמונה שכלבים יכולים לראות רוחות רפאים (של אנשים או כלבים אחרים), או בעלי פעילות על טבעית כלשהי, היא לא חדשה. יש תרבויות מסוימות בהן מייחסים לכלבים את התכונות האלה בדיוק, ולעיתים קרובות חוויה אישית (כמו אלה שתיארנו קודם לכן) עשויות ליצור את הרושם הזה.

הנה כמה דוגמאות שמבהירות את הנקודה הזו. כולנו מכירים את האמונה שחתולים שחורים מביאים מזל רע. בתרבויות מסוימות, גם לכלב יש את התפקיד הלא מחמיא בזה. אפשר למצוא מגוון אגדות עם וסיפורים על כלבים, המקושרים עם נוכחות על טבעית. יש אמונות שכלבים אלו מבשרים על מוות קרב, שומרים על עולם הרוחות או “סתם” מביאים מזל רע. במילים אחרות: אם ראיתם ברחוב כלב שחור תועה, יש שיגידו שמדובר בסימן על כך שמשהו רע או על טבעי ממשמש ובא.

Load WordPress Sites in as fast as 37ms!

מעבר לתפקיד שלו כחבר הטוב ביותר של האדם (לפחות עד שהמציאו את הטלפון החכם), הכלב מקבל על עצמו פעמים רבות תפקידי שמירה. מיתוס נוסף בהקשר הזה הוא של הכלב המגן (The Protective Dog), שאומר שהכלב לא מספק לנו הגנה מפני פורצים, כלבים אחרים או כל מי שצריך להגין ממנו – אלא גם מרוחות רפאים ומשדים זדוניים. המיתולוגיה היוונית, למשל, קרברוס הוא כלב הציד של אל השאול האדס, המשמש כשומר על שער הממלכה שלו. האמונה, בהקשר הזה, היא שלכלבים יש יכולות לזהות יישויות זדוניות ולהרחיק אותן, כולל מהבתים שהם נמצאים בהם. כלב שמירה במלוא מובן המילה.

Shop Now

מה אומר המדע?

באופן שכנראה לא יפתיע אתכם, השאלה האם כלבים רואים רוחות רפאים לא זכתה למחקרים אמפיריים: אחרי הכול, אין באמת אפשרות לבחון את זה בצורה ישירה (מה שנכון, כמובן, גם בשאלה האם בני אדם יכולים לפגוש רוחות רפאים, או אפילו אם הרוחות האלה בכלל קיימות). לא מצאנו ראיות אמפיריות על היכולת של הכלבים לראות רוחות רפאים, ובטח שלא לקיים איתן אינטרקציה. מה שאנחנו מקבלים הם תסמינים שקשה לנו להסביר, כמו כלב שעומד בפינה או עם הפנים לקיר כאילו היה אחד מהקורבנות ב”פרויקט המכשפה מבלייר”, נובח ממש כאילו בחדר נמצא אחד היצורים הזדוניים של “לזמן את הרוע” וכן הלאה.

אי אפשר, בהקשר הזה, שלא לדבר על “החוש השישי” של כלבים: כלומר, תחושת הבטן שלהם שמשהו פשוט לא בסדר. אם אתם מאמינים בחוש הזה, תשמחו אולי לשמוע שיכול מאוד להיות שהוא קיים גם אצל הכלב שלכם. ההבדל הוא שבעוד בני האדם נוטים להיות רציונליים ולהבין ברמה השכלית שיש הסבר מסוים לתחושה שלהם, הכלבים פועלים לעיתים קרובות לפי הרגש הספציפי שהם חווים. 

מה שכן, ברור שהחושים הטבעיים של הכלב – אנחנו לא מדברים כאן על החוש השישי, אלא על חושים כמו שמיעה וריח – מפותחים לרוב בהשוואה לבני האדם. התפיסה המקובלת, שלשם שינוי גם מוכחת מבחינה מחקרית, היא הכלבים תופסים את העולם הפיזי המקיף אותם בצורה עוצמתית יותר מבני האדם: למשל, הכלבים (וגם חתולים, אגב) שומעים בתדרים גבוהים יותר מאשר בני האדם. מומחים בתחום מציינים שכלבים יכולים לשמוע עד פי ארבעה ביחס לבני האדם, ולהריח עד פי 10,000 (!) מאיתנו. לגבי הראייה, העובדה היא שבני אדם רואים בצורה ברורה, חדה וצבעונית יותר מאשר הכלבים. אבל, וזה אבל גדול מאוד, לכלבים יש יכולת משופרת לזהות תנועה – במיוחד בתנאי תאורה חלשים או בחושך. תוסיפו לזה את העובדה שרוחות רפאים תוקפות אותנו בדמיון שלנו בעיקר בחושך (ותודה רבה לסרטי האימה שפיתחו את זה במשך שנים), ותקבלו תופעות בלתי מוסברות בהן הכלב רואה לכאורה רוח רפאים בלילה.

במילים אחרות: הכלבים עשויים כתוצאה מכך להגיב לרעשים, לריחות או למראות שאנחנו לא יכולים לזהות, מה שעשוי ליצור את הרושם המוטעה שהם מרגישים ביישות על טבעית כלשהי. בפועל, יכול מאוד להיות שהכלב פשוט הגיב לאיזה יריב פרוותי אחר מהרחוב המקביל שהוא הריח, או לקול מסוים שאנחנו לא ייחשבו לו חשיבות.

הכלבים, בהמשך לכך, מאומנים לקלוט את הרמזים מהסביבה שלהם – כולל כמובן רמזים שהאדם הממוצע יפספס. שינויים מינוריים שהכלב מבחין בהם והאדם לא מייחס אליהם חשיבות, כמו בשפת הגוף או ברגשות של האדם הנמצא סביבם, עשויים לגרום להתנהגות שנראית לנו בלתי רגילה. יכול להיות שזה המקור לסיפורים שנראים לנו מוזרים כמעט באותה מידה, כמו כלב שזיהה סרטן אצל הבעלים שלו ודירבן אותם לגשת לבדיקה, או כלב שהתנהג מוזר כמה שניות לפני שאדם מסוים קיבל שבץ מוחי. הקושי להבין איך בדיוק זה קורה עשוי לקחת אותנו למחוזות העל טבעיים, אם כי בפועל יש להם רגישות הגורמת בין השאר ליכולת לזהות אסונות לפני שהם מתרחשים. 

הכלב רואה רוחות רפאים, לכאורה? אולי כדאי לבדוק אותו

את התרחישים הבאים סביר מאוד להניח שהייתם שמחים למנוע מהכלב שלכם, אבל למרבה הצער הם המציאות שרבים מאיתנו, בעלי הכלבים, יתמודדו איתה בשלב כזה או אחר. התנהגות חריגה ובלתי מוסברת של הכלב, כמו נביחה על “רוח רפאים”, עלולה להעיד על כך שמשהו לא בסדר אצלו. בחלק גדול מהמקרים מדובר בתהליך טבעי. הכלב מזדקן ומתבגר, מערכות הגוף שלו משתבשות, החושים דועכים והוא עלול לסבול מבעיות קוגנטיביות. כל אלו עלולים ליצור התנהגויות חריגות. 

כלבים מזדקנים סובלים לעיתים ממצב המכונה “תסמונת תפקוד קוגניטיבי לקוי” (Cognitive Dysfunction Syndrome, או בקיצור CDS), הגורם לשינויים התנהגותיים ולתסמינים כמו אי שקט, בהייה בחלל ללא סיבה מוצדקת, התנועעות חסרת מטרה, שינוי בדפוסי השינה, ירידה בהיענות למשחקים או למפגשים עם בני אדם ובעלי חיים אחרים ועוד. גם כלבים עלולים לסבול ממחלות חמורות דוגמת דמנציה או אלצהיימר, שמסבירים את ההתנהגות החריגה.

כלבים, וקל לנו לפעמים לשכוח את זה, הם בעלי רגשות. גם אצלם עלולים להתפתח מצבים קוגניטיביים או מנטליים, שמסבירים התנהגות חריגה. יש כלבים הסובלים מהפרעות חרדה, לדוגמה, בעקבות מאורע שחוו או נחשפו אליו. הרגישות הטבעית שלהם לרעשים, לדוגמה, הופכת של קולות פיצוצים ואזעקות לטריגר קיצוני מאוד עבורם. הכלב עשוי לפתח בתנאים האלו ערנות יתר, שמלווה אותם גם אחרי שהקולות נודמים.

אז בפעם הבאה שהכלב שלכם נובח בלי סיבה, באמצע הלילה, תוכלו להיות רגועים יותר: סביר מאוד להניח שהבית שלכם לא רדוף רוחות. יכול להיות שזו פשוט ההתנהגות הטבעית של הכלב שלכם, ויכול להיות שיש כאן משהו הדורש בדיקה.