רוצה ביס, מיקי? גם מיקי מאוס מקבל סרט אימה (ואפילו כמה)

בתור אבא לשתי ילדות, אני מוצא את עצמי נחשף בשנים האחרונות לדמויות חדשות. מי היה מאמין שאני אבשר לילדה שלי בכזו התלהבות שהסרט האחרון של “מפרץ ההרפתקאות”, שראינו בקולנוע לפי כמה חודשים, הגיע לטלוויזיה? או שאוכל לדקלם מתוך שינה את העלילה של סדרות כמו “בית הבובות של גבי”, “מטוסי העל”, “פפה פיג”, “בייבי שארק” ושאר סדרות. אלא שבין כל התכנים החדשים, יש גם כאלו שמחזירים אותי לילדות שלי, כמו מיקי מאוס ומועדון החברים שלו (אם אתם נוסעים בכביש ורואים רכב עם שירים מתוך הסדרה בפול ווליום, נופפו לי לשלום). תמיד חשבתי שיש למיקי ולחברים שלו צד מפחיד, והחודשים האחרונים – עם חדשות על כמה סרטי אימה המבוססים (בערך) על מיקי מאוס – הראו שאני אולי צודק.

קשה לי לקבוע האם סרט אימה על מיקי מאוס הוא רעיון מצוין, במיוחד על רקע סרטים אחרים על דמויות ילדים שלא היו, אם נהיה עדינים, מוצלחים מדי (כן, אני מתכוון בעיקר אליך, סרט אימה נורא ואיום על פו הדוב). יכול להיות שכבר שמעתם על כמה סרטי אימה חדשים שיעמידו במרכזם את העכבר המפורסם בעולם, או לפחות הגרסאות המוקדמות שלו. אולי גם הבנתם שהסיבה לכך קשורה, כמו במקרה של “פו הדוב”, לפקיעת זכויות היוצרים של דיסני על היצירות המוקדמות של מיקי מאוס. אנחנו נעשה לכם קצת סדר בבלאגן, נסביר לכם מה בדיוק קרה בעולם בחודשים האחרונים ומהם סרטי האימה הראשונים שצפויים בהקשר הזה.

סרט אימה על מיקי מאוס? יותר בכיוון של ווילי

אם חשבתם שבסרטי האימה החדשים של מיקי מאוס נזכה לראות את הדמות כמו שאנחנו זוכרים אותה מהגרסאות הנוכחיות של דיסני – אתם יודעים, עם הנעליים הצהובות, מכנסי הכפתורים האדומות, הכפפות הלבנות והחיוך המקסים – חשבו שוב. נושא פקיעת הזכויות מתייחס ל”ספינת הקיטור וילי”, סרט אנימציה של וולט דיסני מ-1928 בשחור-לבן שהיה הראשון שהציג באופן מסחרי את הדמויות של מיקי מאוס ומיני מאוס, שאני אף פעם לא סגור אם הם היו בעל ואישה, בני זוג, ידועים בציבור או סתם יזיזים. כבר קודם לכן היו שני סרטים אחרים שהציגו את הזכויות שלהם, אבל הם לא זכו להפצה מסחרית. לכן “ספינת הקיטור וילי” נחשב לסרט המלא הראשון שלהם, ממש כמו שיש שמגדירים את “רכבת נכנסת לתחנה” של האחים לומייר מ-1895 כסרט הקולנוע הראשון, פשוט כי הוא היה הראשון שזכה להקרנה מסחרית.


 


טוב, נחזור רגע למיקי ולמיני מאוס. “ספינת הקיטור וילי” בן שבע הדקות נחשב לסרט חדשני במלוא מובן המילה, ולאחד מסרטי האנימציה החשובים שנעשו מאז ומעולם. זה היה סרט האנימציה הראשון שכלל פסקול מלא, ואחד הראשונים עם ערוץ סאונד מסונכרן: במהלך ההקרנות ישבו נגנים מאחורי וילון וניגנו בעזרת מפוחית פה, סירים, מחבתות, משרוקית ועוד, כשאת הדיאלוגים המאוד מצומצמים סיפק וולט סידני. 

הסרט הציג עלילה די חדשנית בזמנו, ומוזרה היום, שהראתה שוב למה בגרסאות המוקדמות מיקי מאוס היה הרבה יותר מרושע ואפל מאשר מה שאנחנו מכירים. בסרט הנוכחי מיקי מאוס משתלט על ספינה, פוגש בעלי חיים ומתעלל בהם, מפיק מוזיקה באמצעים משונים ועוד, בין השאר במטרה להרשים את מיני. הסרט זכה להרבה מאוד ביקורות על היחס לבעלי חיים, שבא לידי ביטוי בסצנות שכלל דריכה על חתול, משיכה בזנב שלו וסיבוב מעל הראש, משיכת חזירים צעירים מעטיני האם המניקה אותם, סיבוב זנב עז כדי לדמות פטיפון וזריקת תפוחי אדמה על תוכי. חלק מהסצנות האלה הורדו בעריכה בגרסאות שונות.

לשחרר את ווילי: הזכויות שדיסני נלחמה עליהן 

“ספינת הקיטור וילי” נחשב למעורר מחלוקת גם בעניין זכויות היוצרים שלו. לצד טענות שהתייחסו לכך שהסרט לא באמת אמור להחזיק בזכויות יוצרים בעקבות נושאים טכניים כאלה או אחרים, עקב העובדה שהחוקים נוסחו בצורה שגויה, פעם אחר פעם הזכויות עליו עמדו לפקוע מחברת דיסני ולהגיע לציבור – אבל קיבלו הארכה בקונגרס האמריקאי, יש שיגידו עקב פעולתם של לוביסטים מטעם דיסני. זה קרה בהתחלה ב-1956, ואחר כך ב-1983, ואז ב-2003, ולבסוף ב-2023. למעשה, חוק הארכת זכויות היוצרים שנוסח ב-1998 מכונה גם “חוק ההגנה על מיקי מאוס”.

בכל מקרה, בתחילת 2024 זה קרה סוף סוף. אחרי 95 שנה, סוף סוף מיקי מאוס הגיע לנחלת הכלל. המשמעות היא שאפשר להשתמש בדמות שלו, אבל כל עוד נצמדים לאופן שבו היא הוצגה ב”ספינת הקיטור וילי” ולא בסממנים המזוהים יותר שדיסני הוסיפו לאחר מכן. זה לא עצר כמה יוצרי אימה, שמנסים לרכב על הדמות המוכרת ולהפיק – כמה שיותר מהר – סרט אימה על מיקי מאוס, בתקווה שהוא יהפוך להיות ללהיט כי הוא מבוסס על מיקי מאוס. יכול מאוד להיות שהם קיבלו השראה מהמקרה (העצוב) של פו הדוב, סרט איום ונורא שהופק בצורה מרושלמת ומהירה אחרי פקיעת הזכויות על חלק מהדמויות (שוב, ללא הייצוגים המוכרים של דיסני), בתקציב מגוחך. הסרט גם נראה ככה, אבל הצליח לגרוף כמעט חמישה מיליון דולר ברחבי העולם, ובקרוב יופץ סרט ההמשך. העובדה הזו, כנראה, מסבירה למה אנחנו נראה יותר מאשר סרט אימה אחד על מיקי מאוס. אנחנו בינתיים ספרנו שלושה, יחד עם משחק מחשב אחד, והיד עוד נטויה.

אילו סרטי אימה על מיקי מאוס צפויים (בינתיים)?

מלכודת העכברים של מיקי | Mickey’s Mouse Trap 

מלכודת העכברים של מיקי - פוסטר Mickey's Mouse Trap

הפעם זה ממש לא לוקח הרבה זמן. כמה שעות אחרי פקיעת הזכויות הרשמיות, התבשרנו כבר על סרט אימה ראשון שמעמיד במרכזו את הצד האפל של מיקי. Mickey’s Mouse Trap הוא סלאשר קנדי עצמאי שאמור לצאת מתישהו במהלך 2024 (התאריך הרשמי עדיין לא פורסם). הסיפור נראה פשוט מאוד: חבורה של צעירים מגיעים לפארק שעשועים לאחר שעות הסגירה, כדי לחגוג יום הולדת 21 לאחת מהן, שטוחנת משמרות בעבודה בפאקינג יום ההולדת שלה. אלא שמהר מאוד הם מגלים שמי שנמצא שם הוא רוצח סדרתי שמחופש למיקי מאוס בגרסה המוקדמת שלו,. אותו מיקי יעביר אותם משחקים רצחניים, שיגרמו להם להבין שגבינה חינם יש רק במלכודת עכברים. סביר מאוד להניח שמיקי שלנו ירצח אותם בזה אחר זה (בתקווה שיתחיל עם השחקנים הפחות טובים), עד העימות מול הגיבורה הראשית שיסתיים אולי בפוטנציאל לסרט המשך.


מהטריילר שפורסם לפני כמה חודשים, נראה שמדובר בסרט שיכול לספק את מי שאוהב קומדיות אימה שמודעות לעצמן, או אם תרצו: סרטים שעשויים להיות כל כך רעים עד שזה מהנה. את הסרט יביים ג’יימי ביילי, שברזומה הקצר שלו בתור במאי (לצד תפקידים כמו צלם ומפיק) תמצאו בימוי של טוק שואו קנדי שאף אחד לא ראה (באמת שאין אפילו דירוג אחד ב-IMDB), סרט דוקומנטרי קנדי שאף אחד לא ראה, סרט דרמה עתידני (וכנראה ביקורתי) על ארצות הברית בשם “This Was America” וסרט אימה שדווקא נשמע מדליק בשם Deinfluncer, על פסיכופט שחוטף מעודדת ומעמיד אותה מול אתגרים שונים שקשורים לרשתות חברתיות. על סרט האימה של מיקי מאוס, הוא אמר: “רק רצינו לעשות קצת כיף. אחרי הכול, זה מיקי מאוס שרוצח אנשים. זה הזוי. רצנו עם זה, היה לנו וכיף ואני חושב שזה ניכר בתוצאה”.


500x500 Tikis Affiliate Banner


את התסריט ל”מלכודת העכברים של מיקי” כתב השחקן הבריטי סיימון פיליפס, שברזומה שלו יש כמה תפקידים מעניינים כמו בסרט האימה “Butchers” מ-2020 על משפחה שטובחת בכל מי שמתקרב לשטח שלה, גילום דמות של סנטה קלאוס רצחני בסרטים “Once Upon a Time at Christmas” ו”The Nights Before Christmas” ועוד כמה בי מוביז. הוא גם ישחק ב”מלכודת העכברים של מיקי” את מיקי מאוס, לפי רשימת הקרדיטים, מה שאומר שאנחנו כבר יודעים כנראה מי יהיה כאן הרוצח. אלא אם אתם לא מכירים את השחקן הזה, ככה שחשיפת הדמות שמתחת למסיכה – אם תהיה כזו – כן יכולה להפתיע אתכם.

קשה להעריך עד כמה סרט אימה על מיקי מאוס מהסוג הזה יהיה מוצלח, אבל בכל זאת יכול להיות שהוא יעביר את הזמן לחובבי הבי מוביז והסרטים המבוססים על דמויות ילדות.


סרט אימה בלי שם על מיקי מאוס | Untitled Steamboat Willie horror film

סרט אימה של ווילי ספינת קיטור ללא שם - פוסטר

כנראה שכחלק מהמרדף אחרי הבאזז, חשוב נורא להכריז על סרט אימה נוסף בגילומו של מיקי מאוס – גם כשאין ממש על מה להכריז. אז קצת אחרי “מלכודת העכברים של מיקי”, קיבלנו הכרזה נוספת על סרט אימה שעדיין לא ידוע שמו, או יותר מדי פריטי מידע אחרים עליו. אבל בכל זאת יש כמה פריטי מידע שהצלחנו ללקט.

השם המעניין הראשון כאן הוא הבמאי סטיבן למורט, שהתחיל את הקריירה שלו בעיקר בבימוי סרטים קצרים (כולל סרט על בנות הפאוור פאף, למרבה האימה). בהקשר שלנו, הוא ביים ב-2022 את “The Mean One”, גרסת אימה של הגרינץ’ מהיצירות האלמותיות של ד”ר סוס. הסרט זכה לביקורות איומות, בקרב מבקרים והקהל גם יחד, אבל עדיין זכה לתשומת לב יפה מחובבי האימה. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא שמי שגילם כאן את הדמות הרצחנית של הגרינץ’ הוא לא אחר מאשר דיוויד הווארד תורנטון, הידוע יותר בתור ארט הליצן מסרטי “Terrifier”.

העלילה כאן עוסקת בעכבר שעובר מוטציה והופך לייצור טורף מפלצתי (היי, לפחות הוא לא לקח קוקאין). מכאן מתחיל מסע הישרדות של הנוסעים והצוות של מעבורת, ששטה לה כבר לא כל כך בהנאה בניו יורק. הפוסטר של הסרט, שמציג את מיקי המצולם מאחור כשהוא מחזיק סכין מגואלת בדם ומביט על המעבורת מול שמי הלילה של ניו יורק, נראה לא רע בכלל. 

עדיין לא פורסם מיהם השחקנים שיככבו כאן, אם כי הימור מושכל הוא שסבירות גבוהה שלא נראה כאן את אמה סטון, ריאן ריינדולס, מרגו רובי או יו ג’קמן. אנחנו עדיין לא יודעים איך הסרט ייקרא, וכמובן – מתי הוא ייצא. ההפקה שלו, בכל מקרה, נמצאת בעיצומה. “ספינת הקיטור וילי הביאה שמחה לדורות של אנשים, אבל מתחת למעטה החיצוני השמח יש פוטנציאל לאימה טהורה ובלתי תלויה”, כתב למורט בהודעה לעיתונות. “זה פרויקט שחלמתי עליו, ואני לא יכול לחכות לשחרר לעולם את הגרסה המעוותת של הדמות האהובה”. היוצרים הדגישו שהם לא מתכוונים לקחת סיכונים ברמה החוקית, אלא להציג את הגרסה שלהם לדמות האהובה – שתיקרא כמובן Steamboat Willie ולא מיקי מאוס – בשילוב הומור ואימה.

“הכול מגיע מאהבה לדמויות האלה”, אמר למורט בראיון אחר. “יוצרי סרטים הם כמו ילדים בארז החול. אנחנו אוהבים לקחת את הדמויות ולשחק איתן בדרכים שונות. זהו לא הרצון להרוס את הדמויות האלה או לעשות עליהן כסף, אלא האהבה והכבוד שלנו אליהם, יחד עם הרצון להציג אותן באור חדש”.


Shop FUN.com for Mickey Mouse gifts!


שובו של ספינת הקטר ווילי | The Return of Steamboat Willie

ממשיכים עם סרט אימה נוסף של מיקי מאוס, הפעם כזה שיש לו שם – ואפילו טיזר טריילר – אבל עדיין ללא מידע על במאי, קאסט או תאריך הפצה מתוכנן. “The Return of Steamboat Willie” כולל עד עכשיו תיאור מאוד קצר של העלילה: “אחרי 95 שנה בהן הוא היה לכוד, ווילי משתחרר ורוצה את ספינת הקיטור שלו בחזרה”.

Fewtore Studios, שמפיקה את הסרט, שחררה טיזר קצר, באנימציה, שמראה פחות או יותר את הסיפור הזה. המצלמה עוברת בין שדות ופרות עד שהיא מגיעה למים, ובתוכם גם ספינה רדופה. בתוך הספינה יש כמה אובייקטים שמעידים על כך שהתחולל בה משהו נורא, כמו יד כרותה. הטלוויזיה באחד החדרים פועלת ומראה קטעים של ווילי. ואז יש כדורים על הרצפה, רעש של דלקת נפתחת בחריקה, ודמות מסתורית שנראית כמו עכבר רצה לעברנו.

יש גם משחק אימה של מיקי מאוס

יכול מאוד להיות שבחודשים הקרובים נשמע על עוד סרטים שיציגו את הגרסאות המוקדמות של מיקי מאוס, עם טוויסט רצחני כזה או אחר. ממש בסמוך להכרזה על שלושת הסרטים האלו, שמענו גם על משחק אימה בשם Infestations: Origins מבית Nightmare Forge Games. היוצרים בעצם החליפו את השם המקורי של המשחק, שהיה במקור Infestation: 88. הסיבה למיטב הבנתנו לא קשורה לזכויות יוצרים, אלא אולי לעובדה שהמספר 88 מזוהה בין השאר עם המשטר הנאצי (המספר מסמל את “הייל היטלר”, ימח שמו, מכיוון ש-H היא האות השמינית באלף בית האנגלי). אם מוסיפים לזה את העלילה של המשחק, שכללה מאבק בגרסה עכברית מפלצתית של מיקי והתמודדות עם נחילים של חולדות מקצועיות בעזרת גז, אפשר להבין שזה היה יותר מדי וחייב את החברה להחליף את השם.


בכל מקרה, לפי היוצרים הם לא היו מודעים למשמעויות הנסתרות האלה, ובחרו במספר 88 כי הוא מסמל את השנה בה מתקיימת עלילת המשחק. בכל מקרה, Infestation:Origins צפוי להיות משחק הישרדות המיועד לאחד עד ארבעה שחקנים. מהטריילר, שזכה כמעט לשני מיליון צפיות בחודשים שהוא נמצא באוויר, נראה שיש לחובבי משחקי האימה למה לצפות.