הנזירה הרוקדת בפארקי שעשועים עוד תעקוף את כולן בסיבוב

בשנים האחרונות, ראינו כמה וכמה סרטוני ריקודים שהופכים להיות ויראליים – חלק מהם אפילו מפחידים. כמו שראיתם בסקירות קודמות באתר, הריקודים יכולים להיות סצנה מסרטים או מסדרות אימה, למשל הסצנה המפורסמת של מייגן או הריקוד של ונסדיי אדאמס. לצד זה, יש מקרים בהם הריקוד נעשה בחיים ה”אמיתיים”, מתועד בצורה אותנטית (פחות או יותר) ומגיע לעשרות מיליוני צפיות. לדוגמה, סרטון של נזירה מפחידה רוקדת באמצע מתקן שעשועים פועל במקסיקו, כי זה בסך הכול מאוד הגיוני.

סרטוני הנזירה הרוקדת הופיעו בחודש אוקטובר 2023 ומאז הפכו לסנסציית ענק ברשת. אפשר לראות את זה כחלק מהעובדה שאנחנו אוהבים (לראות) ולשתף סרטונים חריגים, או אם תרצו: תופעה המושפעת מהעלייה המחודשת של סרטי הנזירות בשנים האחרונות, שבאה לידי ביטוי למשל בהצלחה האדירה של ה”נזירה” ובסרטים נוספים בהם תמצאו נזירות, כמו “טהורה” עם סידני סוויני. בסקירה הבאה תבינו בדיוק מי עומד מאחורי הריקוד הוויראלי, איך הוא מתכתב עם התרבות המקסיקנית ולמה בכלל הוא נעשה. ומי יודע, אולי ייצא מזה מתישהו סרט אימה.


300*250


היא רק רוצה לרקוד, הנזירה הזו

“הנזירה הרוקדת המפחידה” של מקסיקו ידועה גם בשמם המקורי “La Monja de la Feria”, ובתרגום חופשי: “הנזירה מהיריד”. זוהי בעצם בחורה צעירה (עוד מעט נגיע אליה) שהחליטה לרקוד באמצע פארק שעשועים, או אפילו באמצע מתקן שעשועים. תחשבו על קרוסלה מפחידה עם אנשים צורחים, ובאמצע נזירה רוקדת, שכאילו לא קשורה לסיטואציה. תבינו למה זה מוזר, מיוחד, ובתרבות הנוכחית גם עם פוטנציאל ויראלי מאוד.

תמונות של הנזירה הרוקדת בפארקי שעשועים (אילוסטרציה בעזרת AI)

אותה בחורה מחופשת לנזירה מפחידה, אבל כמו שאפשר לראות – יש בה סממנים ייחודיים שמראים שהיא בעצם מחופשת לוואלאק, אולי הנזירה המפורסמת ביותר בקולנוע בשנים האחרונות אחרי שהצטרפה לייקום הקולנועי הרחב של “לזמן את הרוע” וזכתה, בינתיים, לשני סרטים מצליחים מאוד. כך, לצד תחפושת הנזירה הדי קלאסית, היא עוטה מסיכה עם שיניים מפחידות, וגם הציפורניים בידיים הן לא בדיוק אנושיות. הסרטונים הפכו לוויראליים במדיה החברתית, בדגש כמובן על טיקטוק: זמן קצר לאחר עליית אחד הסרטונים, הוא הגיע כבר ליותר מ-70 מיליון צפיות. 


הנזירה הרוקדת הופיעה בכמה פארקי וירידי שעשועים במקסיקו, בדגש על ירידים נודדים. בחלק מהסרטונים היא רקדה לבד, ובאחרים לצד דמויות מחופשות אחרות כמו מייקל מאיירס, הבובה אנאבל ואפילו האפיפיור. היא הפגינה בהם יכולות ריקוד די מרשימות – בעיקר לצלילים של מוזיקה אלקטרונית ממקסיקו, כמו השיר Las Montijas של הרכב בשם Grupo Exterminador, שמנגן “קורידוס” (Corridos), צורת סיפור ושירה מקומית המבוססת על הפיכת סיפורים מילוליים מסורתיים לבלדות. הבחירה של השיר היא לא מקרית, מכיוון שמשמעות השם שלו היא “הנזירות”. אם הבנתי נכון, השיר עוסק בנזירות שסוחרות בסמים לא חוקיים, כמו קוקאין. הנזירה הרוקדת, לפי אחד הניתוחים, משקפת את האומץ ואת המרידה במוסכמות של הנזירות. 

Load WordPress Sites in as fast as 37ms!
@espectaculares_garcia

El tagada de Espectaculares Garcia 🎡🎠 #viral #foryou #fyp #parati #fypシ

♬ sonido original – Espectaculares_Garcia

ויש גם את העניין האמריקאי. הבחירה בדמות הנזירה מסרט הוליוודי, מבטאת לפי ניתוח אחר את ההשפעה של התרבות האמריקאית על המקסיקנים. היא גם מראה את האהבה של המקסיקנים לסרט “הנזירה” הראשון, שדורג בעשירייה הראשונה של שוברי הקופות במקסיקו. בארצות הברית, לשם השוואה, הוא היה מדורג במקום ה-26 באותה שנה. מספרים שאחרי שהסרטונים הפכו לוויראליים, לא מעט מקסיקנים הזמינו לעצמם תחפושת נזירה מפחידה.


Hopper App banner


אומנות הריקוד המקסיקנית

תראו, אני שונא לרקוד. כשאני כן קם לרקוד, זה רק כשאני חייב: למשל, בחתונות, ורק אחרי שהחתן והכלה מפצירים בי לעשות את זה בערך עד ירח הדבש שלהם, או כשאני מקבל בעיטה באזור רגיש מאשתי (לפי המוקדם מביניהם). מעולם לא ניסיתי לרקוד באמצע פארק שעשועים, וגם לא ללבוש בגדי נזירה (באמת!), ככה שקשה לי להעיד על רמת המורכבות. 

אבל על פניו, למי שראה את הסרטונים וגם כמה עונות של “לרקוד עם כוכבים”, נראה שדרושות יכולות די מרשימות כדי לעשות את זה בלי ליפול על הראש, להיבהל, לקבל סחרחורת, להקיא או הכול יחד.

בכתבה בניו יורק טיימס, כריסטינה בייקר – פרופסורית ללימודי אמריקה הלטינית באוניברסיטת טמפל בפילדלפיה – תיארה את הריקוד בתור “מערבולת של צלילים ואלמנטים חזותיים שקשה לתאר במילים. תופעה חושית טנספורמטיבית עם נזירה מפחידה באמצע”. היא ציינה גם את מורכבות הריקוד, בתחפושת כל כך מגושמת ובתנאים הלא פשוטים של המתקן, שדורשים כמובן הרבה אימונים, מאמץ פיזי ויכולת. “זו מישהי שפשוט אוהבת ולצאת ולחגוג, ואולי גם עברה אימוני ריקוד”, היא ניסתה לנחש. זמן קצר לאחר מכן, הגיעה התשובה. מי זאת, מי זאת: הזהות של הנזירה הרוקדת נחשפת

במשך תקופה ארוכה, הזהות של הנזירה המסתורית ממקסיקו לא הייתה ידועה. אולי זה מתכתב עם הפולקלור המקסיקני, שמקדש את העל טבעי, רוחות הרפאים וסיפורי האימה. אפשר לראות את זה לדוגמה במסורת של יום המתים המקסיקני, שזכתה להרבה מאוד אזכורים בקולנוע ובטלוויזיה, שצוין ברחבי מקסיקו בנובמבר, זמן קצר לאחר שהסרטונים האלו עלו. אפשר לראות את זה גם במקומות מפחידים שנמצאים בתחומי מקסיקו – לדוגמה, אי הבובות עליו כתבנו כאן באתר. בגזרת הקולנוע, למשל, ראינו לא מזמן את “הכריש השחור”, במסגרתו אגדה מקסיקנית על כריש ענקי ושטני במיוחד (הביקורת המלאה שלנו כאן).

בסופו של דבר, התקשורת המקסיקנית מצאה את ה”אשמה”. למרות מה שאולי אפשר היה לחשוב, שהצעירה תשתמש בסרטונים ובחשיפה שקיבלה כדי להפוך לוויראלית בעצמה, נראה היה בתחילת הדרך שהיא דווקא מעדיפה לא להיחשף. דיווחו על ניסיונות ליצור איתה קשר שלא עלו, וגם חברת ההפקות של הירידים לא ממש שיתפה פעולה. 

כשכן הצליחו לקיים איתה ראיון, התוצאה נראתה קצת כמו חלק מפרק חשיפה של “הזמר במסכה” – רק בלי מבטי התדהמה המזויפים של השופטים, צעקות ה”מי זאת? מי זאת?” המעצבנות והצהלות המוקלטות של הקהל, כי הרי אין קהל באולפן בזמן החשיפה. כמה שניות לאחר מכן, ראינו מתחת למסיכה בחורה מבוישת. זוהי פמלה חסו פרז, בחורה צעירה בת 17 מהעיר גואנחואטו, בירת מדינה בעלת אותו שם. 

@davidanayamx

¿La habías visto? Revelan identidad de la monja más viral de TikTok. por favor apoyen a la monja y a su esposo, sigan sus redes sociales @la monja tagada oficiala, @LA MONJA681

♬ original sound – David Anaya Solís

פמלה היא צעירה חביבה ודי רגילה למראה, שתנועות הגוף שלה בראיונות שידרו קצת עצבנות וחוסר נוחות, אבל גם קמצוץ של גאווה. כששאלו אותה איך זה להיות הנזירה המפורסמת ביותר במקסיקו, היא ענתה בפשטות: “ובכן, אני מרגישה טוב”. כששאלו אותה איך היא מצליחה לרקוד ולשמור על איזון, כשמתקן מסתובב ומסביבה אנשים צורחים (או לפחות מצלמים), התשובה שלה הייתה בסיסית וישירה לא פחות: “אני פשוט עושה את זה”. את ההשראה ומוסר העבודה הקשה היא קיבלה, לדבריה, מחבר קרוב בן 25 שנפטר. “אני מרגישה כאילו אני זוכרת אותו, ויודעת שאשתו אסירת תודה על כך שאנחנו מעניקים לו כבוד בצורה הזו”.

יכול מאוד להיות שהאינטרנט עוד ישכח את הנזירה הרוקדת, כי תמיד יש את הלהיט הוויראלי הבא. בכל זאת, אם בסרט הבא בייקום הקולנועי של “לזמן את הרוע” – ואגב, לפי השמועות הנזירה עשויה להיות הנבלית העיקרית ב”לזמן את הרוע 4″ – תראו את ואלאק רוקדת, תבינו שיכול מאוד להיות שההשראה שלה היא בחורה צעירה ממקסיקו שהייתה מחופשת לנזירה מפחידה. נערה, שכמו בשיר המעולה ההוא של טונה, רקדה, שטה ועפה. נערה שהקפידה להחזיק חזק בסיבוב, בלי להביט למטה. נערה שאולי עוד תעקוף את כולן בסיבוב.