ראש מתנדנד מפחד: בובות בובלהד אימה הן פריט אספנות ענק

במובן מסוים, בובלהדים תמיד הטרידו אותי. ראיתי משהו קריפי בבובות התמימות האלה, עם הראש הגדול והלא ממש פרופורציונלי שמחובר לגוף בקפיץ. אותו ראש שנע בכיוונים שונים בכל נגיעה בו, ולפעמים גם תנועה שלא קשורה אליו ישירות. כשנהגתי ברכב, למשל, הייתי מתבונן בכלב שמביט עליי מהדשבורד, מוכן לנבוח עליי אם רק תהיה לו הזדמנות. במצב רגיל הייתי חושב שמשהו לא בסדר אצלי, אבל מתברר שיש מספיק אנשים שרואים את הבובות האלה כמפחידות (לפחות במידה מסוימת). בובלהד אימה לוקח את זה כמה צעדים קדימה.

את הראשים האלה, בהשראת אייקוני האימה הגדולים ביותר או סתם אובייקטים מפחידים אחרים, תמצאו פעמים רבות על גבי מדפים, שולחנות ונכסים אחרים של חובבי האימה והאספנים. אחד הדברים המגניבים ביותר כאן הוא שאפשר למצוא עשרות דגמים רלוונטיים לחובבי האימה. אם ראיתם את הסקירות הקודמות שלנו של פריטי אספנות, אתם יודעים מה זה אומר: תוכלו ליצור לכם קטלוג מותאם של כמה עשרות דגמים בלי יותר מדי מאמץ, ובלי לקרוע את הכיס.

אז מה זה בכלל בובלהד?

בובלהד הוא שילוב בין פריט נוי, צעצוע ואביזר אספנות. כמו שתיארנו קודם, הוא בעל ראש גדול באופן לא פרופורציונלי לממדי גופו. הראש הזה מחובר לקפיץ או חוט, מה שמאפשר לו להתנדנד או להנהן כאשר נוקשים עליו בעדינות. הראש בדרך כלל מחובר לגוף עם קפיץ או חומר גמיש, מה שנותן לו את תנועת הנדנוד האופיינית.  חלק גדול מהראשים האלו כוללים חיישנים (סנסורים), שמביאים לכך שהם ינועו גם כתגובה לאור: מה שאומר שאין צורך בסוללה או בטפיחות ידניות. מה שכן, ממש לא בטוח שתרצו למקם אותם במקום שחשוף לשמש באופן תמידי. חשיפה ממושכת לאור השמש עלולה לגרום לדהייה או לשינוי בגוונים של הבובה, לעיוות הצורה של חלק מהחומרים (באחת מקבוצות הפייסבוק, ראינו בובלהד של פניוויז שבשלב מסוים צמחה עליו שומה מוזרה למראה, כנראה בכל החשיפה לשמש) או להיחלשות של הדבק. כי גם אם פניוויז יכול להתמודד מצוין עם חברי מועדון הלוזרים, כנראה שהשמש הישראלית היא קצת יותר מדי בשבילו.

שמש ישירה עלולה לגרום נזק פוטנציאלי ל-bubbleheads לאורך זמן. חשיפה ממושכת לאור השמש עלולה לגרום לצבעים של צבע ראש הבובלה לדהות או להשתבש. החום מאור שמש ישיר יכול גם לגרום לחומרים המשמשים את הראש, כגון פלסטיק או שרף, להתעוות או להתקלקל. בנוסף, חום מוגזם עלול להחליש או לפגוע בדבק שמחזיק את מרכיבי ה-bobblehead יחדיו.

פריט אספנות לכל דבר ועניין

Bobbleheads קיימים כבר כמה עשורים, ובמהלך השנים ראו לא מעט עליות ומורדות. כיום הם צוברים פופולריות כפריטי אספנים וכסחורה לקידום מכירות, בין השאר בזכות האפשרות שקיימת ליצור ראשים בהתאמה אישית. הם עשויים בדרך כלל מחומרים כמו קרמיקה, פלסטיק או שרף. ניתן למצוא בובלהאדים בגדלים שונים, החל מגובה של כמה סנטימטרים ועד לגרסאות גדולות ומפורטות יותר. במילים אחרות: יש כאן מגוון רחב, גם בז’אנר האימה, וכל אחד יכול ליצור לעצמו את האוסף שלו. 

בובלהדים הפכו לפופולריים במיוחד בספורט, עם קבוצות וספורטאים שיצרו ראשי בובל בהתאמה אישית עם השחקנים שלהם. הם נראים בדרך כלל גם בתרבות הפופ, המייצגים דמויות מסרטים, תוכניות טלוויזיה ומשחקי וידאו. בהקשר שלנו, יש ייצוג מרשים לדמויות אייקוניות של סרטי אימה, מפלצות או אלמנטים מפחידים אחרים. העיצוב של ראשי אימה בדרך כלל משלב אלמנטים הלוכדים את מהות הדמות או הנושא.

הראשים הגדולים, האופייניים ל-bubbleheads, עשויים להראות תכונות מוגזמות כמו ניבים, צלקות או הבעות מאיימות. הבובות עשויות להיות מונחות בתנוחות שאפשר להדגיש כ”מפחידות”, תוך שימת דגש על נושא האימה: חשבו על אייקון האימה האהוב עליכם מחזיק סכין, למשל.

דוגמאות של בובלהד אימה מפחידים (באמת)

הנה כמה דוגמאות מדליקות של Horror Bobble Heads. שימו לב שהקולקציה די נרחבת ומשתנה מדי פעם, כך שתוכלו למצוא גרסה נוספת של כמה דמויות שנזכיר כאן.

לקטגוריה המלאה באתר Entertainment Earth

לחנות Royal Bobble ב-Amazon

אנאבל בובלהד

The Conjuring Universe Annabelle Head Knocker Bobblehead - אנאבל בובלהד (בובלהד אימה)

המהדורה האחרונה של Horror Bobble Head מציגה את אחת הבובות האהובות עלינו. אנאבל, הבובה המפחידה שקורים לידה דברים מוזרים למרות שהיא לא ממש זזה או עושה משהו, משכה את תשומת הלב בסרטי “לזמן את הרוע” וגם כיכבה בכמה סרטים משלה. NECA הציגה תוספת חדשה לקולקציית Head Knocker הפופולרית שלהם, הכוללת את בובת אנאבל כשהיא יושבת בכיסאה. הבובה עשויה משרף, מעוצבת בעבודת יד ומגיעה לגובה של כ-7 ס”מ כשהיא עומדת. 

קנו ב-Entertainment Earth


מייקל מאיירס בובלהד

אחד הסלאשרים החשובים והמשפיעים בהיסטוריה הוליד את מייקל מאיירס, שלא צריך להציג לחובבי האימה. אחרי שכבר למדנו על כמה מוצרים מוצלחים מאוד בכיכובו של מייקל, כמו דמויות פאנקו פופ או אפילו משחק קופסה, הגיע הרגע להציג כמה דגמים של בובלדהד מייקל מאיירס. בגרסה אחת אהובה במיוחד, מייקל מאיירס הוא עומד ליד מעקה, אוחז בסכין, מביט בכם עם המסכה חסרת ההבעה שלו ויהיה מוכן, אם רק תגעו בו, להניד את הראש. יש גרסאות נוספות, כמו מייקל הצעיר או אפילו שחזור של הסצנה בה הוא דוקר למוות את בוב האומלל.

קנו ב-Amazon

קנו ב-Entertainment Earth

קנו ב-Fun.com

הסרטים בזיכיון לימדו אותנו שאי אפשר להרוג את מיכל מאיירס, ואפילו האש לא תעזור כאן. הצד הזה של מייקל מאיירס מבוטא בצורה מדויקת בסרט השני של “ליל המסכות” מ-1981. בעוד שריף ברקט וד”ר לומיס רודפים לאות אחר מייקל מאיירס הבלתי נלאה, לורי סטרוד שלנו עוברת טראומה עמוקה. היא נלקחת לבית החולים, ולא ממש שמחה לגלות מי אחד המבקרים שלה. הגרסה הזו של בובלהד מייקל מאיירס, בהשראת הסרט, מציגה את הרגע בו הוא עולה בלהבות (ספוילר: הוא לא ימות). היא מגיעה לגובה של כ-8 אינץ’.

Halloween 2 Michael Myers on Fire Head Knocker Bobblehead - מייקל מאיירס 2 בובלהד

קנו ב-Entertainment Earth


פניוויז בובלהד

Pennywise Bobble Head - IT 2017 - פניוויז בובלהד (בובלהד מסרטי אימה)

את הסקירה אנחנו ממשיכים עם ליצן קטן וממש לא נחמד בשם פניוויז, שהוא במקרה הרשע בסרט האימה המצליח ביותר מאז ומעולם. אהבנו מאוד את המראה המורכב והאותנטי של הדמות, כפי שהיא באה לידי ביטוי בסרט “זה” מ-2017. 

תוכלו למצוא גם גרסה אחרת של פניוויז בובלהד, כשהוא עומד במלוא הדרו ומחזיק – כאילו, דה – בלון אדום.

קנו ב-Amazon

קנו ב-Entertainment Earth


בובלהד פרדי קרוגר

Freddy Krueger Bobblehead - פרדי קרוגר בובלהד

Freddy Krueger Head Knocker הוא בדיוק מה שאפשר לצפות מפריט אוסף של גיבור אימה נוסף, שמלווה אותנו כבר כמה עשורים. הוא מתנשא לגובה של קצת יותר מ-7 אינץ’, עומד על בסיס שרוף (כנראה, זכר לאותו ניסיון של תושבי העיירה לשרוף אותו למוות בעודו בחיים) וכולל את כל האלמנטים המוכרים: הסוודר האדום-שחור, הפנים השרופות והמצולקות, הסכינים בידיים והכובע השחור.

קנו ב-Amazon

קנו ב-Entertainment Earth


בובלהד מגרש השדים

The Exorcist Regan in Bed Head Knocker Bobblehead - רייגן ("מגרש השדים") בובלהד

“מגרש השדים” הוא קלאסיקת אימה נוספת, שרבים מגדירים בתור סרט האימה המפחיד ביותר מאז ומעולם. למרות שיש שיגידו שהסרט הזה מעט התיישן, אי אפשר להתכחש לעובד ה שרייגן – אותה ילדה בת 12, שנכנס בה שטן – היא דמות מצמררת ומפחידה במיוחד. הדמות הראשונה והמדליקה של רייגן, בהקשר הנוכחי, כוללת את רייגן כשהיא יושבת על המיטה, באותו מבט מצמרר. מה שמדליק כאן הוא שלא רק הראש של רייגן מתנדנד, אלא גם המיטה עצמה. הכי קרוב לגירוש שדים שיכול לקרות על השולחן שלכם.

מצאנו גרסה נוספת של בובלהד בהשראת “מגרש השדים”, שמשחזר סצנה מפורסמת נוספת מהסרט: הרגע בו רייגן עומדת ומקיאה… אממ, משהו ירוק ודי מגעיל.

רייגן בובלהד - גרסה שנייה

קנו ב-Entertainment Earth


בובלהד פרנקנשטיין

Universal Monsters Frankenstein Head Knocker Bobblehead - בובלהד פרנקנשטיין

אנחנו לא מופתעים למצוא ברשימה גם את פרנקנשטיין, או ליתר דיוק: המפלצת של פרנקנשטיין. הרומן הגותי של מרי שלי מ-1818, שהפך ליותר מאשר סרט אימה אחד, הוליד דמות מבעיתה. הפרנקנשטיין הנוכחי יקום לחיים במגע עם הראש שלו, כשאלמנטים המזוהים עם הדמות – הגוון הירקרק, הצלקות על הגוף והמבט המעט אבוד – נשמרו כאן מעולה.

קנו ב-Entertainment Earth


בובלהד ראש סיכה

Pennywise Bobble Head - פינהד (ראש סיכה) בובלהד

הבה נמשיך עם “ראש סיכה”, או פשוט פינהד, מהזיכיון הרחב של “מעורר השאול”. אנחנו פשוט חולים על העיצוב של הדמות הזו, בעיקר בשל אותן סיכות המפארות את הראש. הדמות המדליקה הזו תזיז את הראש, על כל סיכותיו – רק תיזהרו לא להידקר, כמובן. המבט של פינהד בדגם הנוכחי הוא בהחלט מצמרר, והוא מחזיק את אותה קופסה מפורסמת.

קנו ב-Entertainment Earth


בובלהד בילי (“המסור”)

Saw Billy the Puppet on Tricycle Bobble Head - בובלהד בילי הבובה מסרטי המסור (בובלהד אימה)

אם אתם רוצים לשחק משחק, יכול מאוד להיות שהדגמים הבאים הם אידיאליים עבורכם. בילי הבובה מסרטי “המסור” (אגב, בסרטים לא מוזכר השם הזה. אלא רק בראיונות של היוצרים) מגיע בשתי גרסאות סופר מדליקות. בראשון בילי שלנו רוכב על תלת אופן – בלי קסדה, אגב – עם אותם אלמנטים שהפכו אותו למפורסם כל כך. החליפה שנראית כמו של מלצר במלון יוקרה, ציורי הספירלה על הפנים, התסרוקת המאוד מיושנת ועוד.

יש גרסה חדישה נוספת של בובלהד בילי הבובה, הפעם כשהוא עומד על רגליו.

Saw Billy the Puppet Body Knocker - Entertainment Earth - בובלהד בילי הבובה מסרטי המסור - גרסה עומדת

קנו ב-Entertainment Earth


בובלהד קפטן ספולדינג

House of 1000 Corpses Captain Spaulding Head Knocker Bobblehead בובלהד קפטן ספולדינג

האמת היא שקצת קשה לנו לעכל את רוב זומבי, שקצת הלך לאיבוד למרות שהיו לו כמה סרטים מדליקים בתחילת הדרך. הליצן המרושע קפטן ספולדינג, אחד הנבלים המרכזיים של “בית 1,000 הגופות”, מתנשא לגובה של 8 אינץ’. הוא בהחלט מצליח להעביר את הדמות המטורפת של הליצן המרושע, ויש לו גם כובע נשלף שזה תמיד מבורך בצעצועים מהסוג הזה.

קנו ב-Entertainment Earth


גוסטפייס בובלהד

אחד הדברים המפתים ביותר בבובלהד של גוסטפייס הוא לנסות להוריד לו את המסכה ולגלות מי מסתתר מתחת הפעם, כלומר, מי הרוצח. למיטב הבנתנו, כאן זה לא ממש אפשרי (אלא אם אתם רוצים להסתכן בלהרוס את הראש העדין של הבובה). בכל זאת, מדובר ביופי של פריט. גוסטפייס בובלהד הוא במראה המוכר מהסרטים, עם אותה מסכה, חלוק ברדס שחור, סכין שהוא בוודאי מנקה אחרי כל שימוש ובסיס מגואל בדם.

קנו ב-Amazon


בובלהד דרקולה

Dracula Bobble Head בובלהד דרקולה

כמו שלמדנו בעשרות סרטים וסדרות טלוויזיה, ערפדים פשוט לא יכולים להיחשף לאור. אולם הדרקולה בובל ראש זה לא יתפוצץ או ימות – אלא רק יזיז את ראשו. דופק ראש יוצא דופן זה בגודל 8 אינץ’ לוכד נאמנה את המהות של הערפד הנצחי מהסרט האיקוני “דרקולה”. יש לו בסיס בצורת מדרגות, ממש כמו בטירת בראן, והוא נושא נר שלנו נושא נר. פריט אספנות יפהפה זה מגיע בקופסה צבעונית להפליא להשלמת המשיכה האסתטית.

קנו ב-Entertainment Earth


בובלהד ג’ק סקלינגטון

בובלהד ג'ק סקלינגטון - הסיוט שלפני חג המולד

הסיוט שלפני חג המולד נראה הוא סרט שקשה שלא לאהוב, ואנחנו אוהבים מאוד גם פריטים המבוססים על הסרט והדמויות המרכזיות שלו. אחרי שכתבנו על כמה פריטי עיצוב מעולים ותיקי גב בעיצוב “הסיוט שלפני חג המולד”, אנו מציגים את ג’ק סקלינגטון הזה כשהוא מציץ מאחורי מצבה, בגובה של למעלה מ-7 אינץ’ עם ראש מתנדנד.

קנו ב-Entertainment Earth

קנו ב-Fun.com (גרסה נוספת)


בובלהד צ’אקי

לא חשבתם שנמצא את הבובה המפורסמת שלנו מחוץ לרשימה הזו, נכון? Chucky Bobble Head, מהזיכיון הקלאסי “משחק ילדים”, מגיע עם בגדי ה”Good Guys” שלו ומחזיק סכין, כי זה הרי מה שצ’אקי עושה הכי טוב. הוא יניע את הראש במגע קל או בחשיפה לאור, אבל אנחנו לא ממליצים להעמיד אותו יותר מדי זמן בחוץ.

קנו ב-Amazon


בובלהד פני עור

The Texas Chainsaw Massacre Leatherface Bobblehead - Entertainment Earth Exclusive

הנבל האייקוני מסדרת “המנסרים מטקסס” הוא מוצר בלעדי של Entertainment Earth, אם כי מצאנו אותו גם בחנות של Royal Bobbles באמזון. אהבנו מאוד את העיצוב, עם המסכה המפחידה (עשויה מעור אנושי, כמובן!), סינר ספוג דם ופטיש מאיים שהוא מחזיק. פני עור בובלהד עומד על בסיס מדמם, בעיטור גולגולות.

קנו ב-Amazon

Buy On Entertainment Earth